O’zR FA Yadro fizikasi institutida yadro fizikasi va kosmik muhandislik sohasidagi yirik olim, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan fan arbobi, FA akademigi Vohidov Shavkat Axadovich (1932-2008-yy.) 90 yilligiga bag’ishlangan tadbir o’tkazildi. Unda akademiklar, soha yetakchi mutaxassislari, akademikning shogirdlari va oila a’zolari ishtirok etdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar akademik Shavkat Vohidovning hayoti, ilmiy va jamoatchilik faoliyati, uning mamlakatimizda kosmonavtika sohasiga qo’shgan hissasi, aerokosmik maktabi va olim bilan bog’liq xotiralar haqida gapirib berdilar.
Tadbirda akademikning faoliyatini aks ettirgan fotokoʼrgazma ham tashkil etildi. Tadbir yakuniga olim xotirasiga bagʼishlangan film namoyish etildi.
Ma’lumot o’rnida, Sh.A.Vohidov "Koinot" ilmiy ishlab chiqarish boshqarmasi Bosh direktori, Oʻzbekiston Respublikasi Kosmonavtika federatsiyasi prezidenti lavozimlarida faoliyat yuritgan. Olim iqtidorli maktab oʻquvchilari Xalqaro aerokosmik maktabi tashkilotchisi va rahbari bo’lgan.
Olimning ilmiy ishlari qattiq jismlar fizikasi, kosmonavtika, spektroskopiya, kristallografiya, radiotexnika va aloqa, asbobsozlikka bag’ishlangan.
Olimning bevosita rahbarligida orbitadagi sunʼiy yoʻldoshlarga meteorlar, fazodagi chiqindilar yoki maxsus jismlar bilan taʼsir koʻrsatilganda shu hodisa qachon va qayerda sodir boʻlganligidan xabar beradigan ixcham yoʻldosh, shuningdek tabiiy ofatlar yuz berishidan xabar beradigan va oldini oladigan asboblar, qishloq xoʻjaligi uskunalari yaratildi.

В Институте ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан проведено мероприятие, посвяфщенное 90-летию академика АН РУз Шавката Вахидова, в котором приняли участие академики, ведущие специалисты в области радиационного материаловедения, физики полупроводников и космических исследований, ученики академика и члены его семьи.
Выступившие на мероприятии рассказали о жизни, научной и общественной деятельности академика Шавката Вахидова, его вкладе в область космонавтики в нашей стране, созданной им аэрокосмической школе и поделились своими воспоминаниями о нем.
Была также организована фотовыставка, рассказывающая о деятельности академика Шавката Вахидова, и в завершение мероприятия был показан фильм, посвященный памяти ученого.
Для справки, академик Ш.А.Вахидов за время своей деятельности работал в Институте ядерной физики, был Генеральным директором Научно-производственного отдела «Коинот», был президентом Федерации космонавтики Республики Узбекистан. Ученый был организатором и руководителем ежегодной Международной аэрокосмической школы для одаренных школьников, проводимой на базе Института материаловедения и Института ядерной физики в Паркенте, где находится Большая солнечная печь Академии наук РУз.
Научные труды ученого посвящены физике твердого тела, спектроскопии, кристаллографии, космонавтике, радиотехнике и связи, приборостроению.
Под непосредственным руководством академика Шавката Вахидова был создан малогабаритный спутник для сообщения о времени и месте падения метеоритов, космического мусора или специальных объектов на орбитальном спутнике, а также другие технические устройства для сообщения о возможных стихийных бедствиях.