Zoologiya sohasida yangi hamkorlik yo'nalishlari
2018-yil noyabr oyida tasdiqlangan O'zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha rejani amalga oshirish maqsadida hozirda Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik kengashlarning raislari va a'zolaridan iborat delegatsiya Belorusiya Fan va texnologiyalar davlat qo'mitasi, Belorusiya Milliy fanlar akademiyasi hamda bir qator ilmiy-tadqiqot institutlarida bo’lib turibdilar.
Tashrif doirasida O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti ilmiy kotibi, professor Erkinjon Shakarboyev Belarusiya Milliy fanlar akademiyasi “Bioresurslar bo'yicha ilmiy-amaliy markazi” davlat ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasiga tashrif buyurib, u yerdagi ilmiy-tadqiqotlar va ishlanmalar bilan tanishdi. 2018-yil 12-iyunda Belarusiya MFA “Bioresurslar bo'yicha ilmiy-amaliy markazi” davlat ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi va O'zR FA Zoologiya instituti o'rtasida hamkorlik shartnomasi imzolangan bo’lib, shartnoma bandlari bo‘yicha hamkorlikni yangi bosqichlarga olib chiqish masalalari muhokama qilindi. Ushbu shartnomaga binoan hamkorlikning ustuvor yo'nalishlar belgilandi, entomologiya, ornitologiya, teriologiya, gerpetologiya va ixtiologiya parazitologiyasi, shuningdek, yuqumli va invazion kasalliklar qo‘zg‘atuvchilarini tarqatuvchi chivinlarni o‘rganish masalalarida qo'shma tadqiqotlar olib borish bo’yicha kelishib olindi. 2020-yilda O'zR FA Zoologiya institutining ikki nafar yosh olimlari Belarus Respublikasida amaliyot o'tashi, shu bilan birga, qo'shma xalqaro loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.

Новый этап сотрудничества ученых Узбекистана и Беларуси в области зоологии
В целях реализации Плана действий по развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь, утвержденного в ноябре 2018 года, Делегация в составе председателей и членов научно-технических советов при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан находилась с деловым визитом в Государственном комитете по науке и технологиям Беларуси, Национальной академии наук Беларуси и ряде научно-исследовательских учреждений.
Ученый секретарь  Института зоологии АН РУз Э.Шакарбоев посетил Государственное НПО «Научно-практический центр НАН Беларуси по биоресурсам» и ознакомился с ходом выполняемых исследований и разработок. Между НПЦ НАН Беларуси по биоресурсам и Институтом зоологии АН РУз 12 июня 2018 г. было подписано соглашение о  сотрудничестве, и Стороны обсудили вопросы его углубления. Так, были обсуждены актуальные вопросы сотрудничества в области паразитологии. Определены приоритетные направления совместных исследования в области паразитологии, энтомологии, орнитологии, териологии, герпетологии и ихтиологии, а также переноса инфекционных и инвазионных болезней человеку. Обсуждены  возможности прохождения в 2020 г. стажировок двух молодых ученых  Института зоологии АН РУз в Республике Беларусь. При этом намечена реализация совместных международных проектов.