Qozog‘iston Respublikasi Energetika vazirligi Yadro fizikasi instituti hamda Satbayev universiteti Fizika-texnika instituti (Olmaota, Qozog‘iston) katta ilmiy xodimi, PhD Anastasiya Igorevna Fedosimova Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Fizika-texnika institutining Yuqori energiyalar fizikasi laboratoriyasida Katta adron kollayderining (CERN, Shveytsariya) proton-proton to’qnashuvlari va yuqori energiyali ogʻir ionlarning toʻqnashuvlari boʻyicha ochiq maʼlumotlarning tahlili bo’yicha ilmiy stajirovkani muvaffaqiyatli yakunladi.
A.I. Fedosimovaning O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Fizika-texnika institutidagi ilmiy stajirovkasi O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Fizika-texnika instituti hamda Qozog‘iston Respublikasi Energetika vazirligi Yadro fizikasi instituti, shuningdek, Satbayev universitetining Fizika-texnika instituti (Olmaota, Qozog‘iston) o‘rtasidagi yuqori energiyalar fizikasi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma doirasida o‘tkazildi. Respublikasi. Amaliyot davomida A.I.Fedosimova O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Fizika-texnika institutining Yuqori energiyalar fizikasi laboratoriyasida ilk bor ishlab chiqilgan Katta adron kollayderining eksperimental ma’lumotlarini nazariy modelli tahlil qilish usulini o‘zlashtiribgina qolmay, balki yuqori energiyali og'ir qo'rg'oshin ionlarining simmetrik to'qnashuvlari bo'yicha eksperimental ma'lumotlarini qo’shma tahlil qilishda ishtirok etdi.
A.I. Fedosimovaga O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Fizika-texnika institutida ilmiy stajirovkani muvaffaqiyatli o‘tganligi to‘g‘risida tegishli sertifikat topshirildi. Yuqori energiyalar fizikasi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuv doirasida, so‘nggi olti oyda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Fizika-texnika instituti Yuqori energiyalar fizikasi laboratoriyasi olimlari o‘zlarining qozog’istonlik hamkasblari bilan birgalikda Web of Science va Scopus ma'lumotlar bazalarida indekslangan nufuzli xalqaro jurnallarda ikkita ilmiy maqola chop etishdi. Qozog’istonlik olima A.I. Fedosimovaning muvaffaqiyatli yakunlangan ilmiy stajirovkasi yaqin kelajakda nufuzli Web of Science va Scopus bazalarida indekslangan xalqaro jurnallarda yuqori energiyalar fizikasi sohasidagi Oʻzbekiston-Qozogʻiston qoʻshma ilmiy maqolalar sonini koʻpaytirish imkonini beradi.

В Лаборатории физики высоких энергий Физико-технического института Академии наук Узбекистана прошла научную стажировку старший научный сотрудник Института Ядерной физики Министерства энергетики Республики Казахстан и Физико-технического института Университета Сатбаева (г. Алматы, Казахстан), PhD Федосимова Анастасия Игоревна, которая участвовала в совместном анализе открытых данных Большого адронного коллайдера (БАК, ЦЕРН, Швейцария) по протон-протонным взаимодействиям и соударениям тяжёлых ионов при высоких энергиях.
Научная стажировка Федосимовой А.И. в ФТИ АН РУз проходила в рамках Соглашения о сотрудничестве в области физики высоких энергий между ФТИ АН РУз и ИЯФ МЭ Республики Казахстан, а также ФТИ Университета Сатбаева (г. Алматы, Казахстан). В период стажировки А.И. Федосимова не только освоила методику теоретического модельного анализа экспериментальных данных Большого адронного коллайдера, впервые разработанную в Лаборатории физики высоких энергий ФТИ АН РУз, но также участвовала в совместном феноменологическом анализе экспериментальных данных БАК по симметричным соударениям тяжёлых ионов свинца.
В конце пребывания в ФТИ АН РУз Федосимовой А.И. был вручён соответствующий сертификат об успешном завершении научной стажировки. В рамках Соглашения о сотрудничестве в области физики высоких энергий, за последние шесть месяцев научные сотрудники ФТИ АН РУз опубликовали совместно с казахстанскими коллегами 2 научные статьи в престижных международных журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus. Успешно завершённая научная стажировка Федосимовой А.И. позволит уже в ближайшем будущем увеличить число совместных узбекско-казахстанских научных публикаций в области физики высоких энергий.