Yoshlar olimlar bilan ochiq muloqot o‘tkazildi
Joriy yil 28-yanvar kuni O‘zR FA Sharqshunoslik institutida  FA prezidenti, akademik B.S.Yuldashev bilan yosh olimlar o‘rtasida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Unda FAning Navoiy bo‘limi, Xorazm Ma’mun akademiyasi hamda ilmiy-tadqiqot muassasalaridan 120 nafar yosh tadqiqotchilar ishtirok etishdi. Uchrashuvda akademik B.S.Yuldashev Fanlar akademiyasi tizimida olib borilayotgan islohotlar haqida gapirar ekan, ilmsiz kelajak yo‘qligi, bilimli kishi har joyda va hamma vaqt ulug‘lanishini, ilm-fanni rivojlantirishda yoshlarning o‘rni alohida ekanligini ta’kidlab o‘tdi. “O‘zbekiston ilm-fanini rivojlantirishda, dunyoga tanitishda, albatta, siz kabi yoshlarning o‘rni bo‘lishi shart. Buning uchun esa har bir yosh olim o‘z sohasining yetuk mutaxassisi bo‘lishi, chuqur bilim olishi kerak” - dedi FA prezidenti B.S.Yuldashev.
Bu kabi masalalar, xususan, yoshlarga oid davlat siyosati, Davlatimiz rahbarining Oliy Majlisga Murojaatnomasida ham o‘z aksini topgan. Murojaatnomada yoshlarning bilim olishlari, har tomonlama yetuk bo‘lib tarbiya topishlari uchun qulay sharoitlarni yaratish borasidagi chora-tadbirlarga alohida to‘xtalib o‘tilgan.
Ochiq muloqotda yosh olimlarni qiziqtirayotgan uy-joy bilan ta’minlash, laboratoriya jihozlarini yangilash, chet ellarda ilmiy ishlarning natijalari bo‘yicha maqolalar chop etish kabi masalalar yuzasidan savollar berildi va ular atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, ilmiy izlanishlarning samaradorligini oshirish va ularning natijalarini tijoratlashtirish borasida ham qizg’in munozara bo‘lib o‘tdi.

28 января 2020 г. Институт востоковедения Академии наук РУз организовал проведение открытого диалога президента Академии наук, академика Б.С.Юлдашева с молодыми учеными. В нем приняли участие 120 молодых исследователей из Навоийского отделения, Хорезмской академии Мамуна и научных учреждений АН РУз. Выступая на заседании, академик Б.С.Юлдашев рассказал о реформах, происходящих в Академии наук, отметил, что без знаний нет будущего развития, что образованный человек находит своё место в жизни, и что молодежь играет особую роль в развитии науки. Академик Б.С.Юлдашев сказал: «Роль таких молодых людей, как вы, в развитии и продвижении науки в Узбекистане, безусловно, должна быть важной. Для этого каждый молодой ученый должен получить глубокие знания и стать экспертом в своей области».
Эти вопросы, и в частности, государственная молодежная политика, отражены в Послании Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева Олий Мажлису. В этом послании особо выделены меры по созданию благоприятных условий молодым людям для получения образования и профессии.
В открытом диалоге молодыми учеными были заданы такие вопросы, как получение жилья, обновление лабораторного оборудования и публикация статей о результатах исследований за рубежом. Эти проблемы были подробно обсуждены. Также было упомянуто, какие меры были приняты, чтобы повысить эффективность научных исследований и коммерциализации их результатов.