Yosh sharqshunoslar konferensiyasi o‘tkazildi
2019-yil 15-aprelda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida an’anaviy Yosh sharqshunoslarning akademik Ubaydulla Karimov nomidagi XVI ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi. Bu yil konferensiya Toshkentdagi Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtiruv bo‘yicha agentligi (TIKA) bilan hamkorlikda  tashkil etildi.
Ushbu anjumanda sharqshunoslikning turli sohalarida ilmiy izlanishlar olib borayotgan 150 ga yaqin magistrantlar, tayanch doktorantlar va mustaqil tadqiqotchilar ishtirok etishdi. Anjumanga bu yil 300 ga yaqin tezis kelgan, tahrir hay’ati qaroridan so‘ng 130 ga yaqini konferensiya materiallari to‘plamida chop etildi. Anjumanda 3 ta sho‘ba bo‘yicha: “Manbashunoslik va islomshunoslik”, “Tarix va tarixshunoslik”, “Til va adabiyot”  50 dan ortiq ma’ruzalar tinglandi. Har bir sho‘bada “Eng yaxshi ma’ruza” nominatsiyasi bo‘yicha 1, 2, 3-o‘rin g‘oliblari aniqlandi. Shuningdek, anjuman materiallar to‘plamiga 9 ta xorijiy tadqiqotchilarning tezislari ham kiritilgan. Qirg‘iziston milliy universiteti va Qirg‘iz-turk “Manas” universitetining tadqiqotchilari ham ma’ruzalar bilan ishtirok etishdi.

15 апреля 2019 года в Институте востоковедения имени Абу Райхона Беруни Академии наук Республики Узбекистан состоялась XVI республиканская научно-практическая конференция молодых востоковедов имени академика Убайдуллы Каримова. Конференция была организована при поддержке Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) в Ташкенте.
В мероприятии приняли участие около 150 магистрантов, базовых докторантов и независимых исследователей, представляющих различные отрасли востоковедения. Для публикации в сборнике материалов конференции редакционная комиссия из 300 тезисов одобрила около 130. В ходе конференции было зачитано более 50 докладов по трём секциям: «Источниковедение и исламоведение», «История и историография», «Язык и литература». В номинации «Самый хороший доклад» члены жюри определили по 3 победителя в каждой секции. Кроме того, в сборник материалов было включено 9 тезисов зарубежных исследователей. Также в рамках конференции с докладами выступили исследователи из Кыргызско-Турецкого университета «Манас».