Mazkur tashabbus, O‘zbekistonda ilg‘or va ekologik toza texnologiyalarni rivojlantirishning katalizatoriga aylantirish, yetakchi xorijiy olimlarni jalb qilish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash va mavjud ilmiy salohiyatni o‘ta dolzarb ilmiy masalalarni hal etishga safarbar etish imkonini yaratadi.
Konsortsiumga, Fanlar akademiyasidan Fizika-texnika instituti, Ion-plazma va lazer texnologiyalari instituti, Yadro fizikasi instituti, Umumiy va noorganik kimyo instituti, Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti taklif etilgan.
Materilshunoslik institutida mazkur Konsortsium a’zolarining yig‘ilishi o‘tkazildi. Yig‘ilishda Konsorsiumning eng muhim vazifalaridan hisoblangan yashil vodorod energetikasi texnologiyalari va materiallarini ishlab chiqish, yuqori texnologik sohalar uchun (aviatsiya, energetika, transport, mikroelektronika va boshq.) xususiyatlari oldindan belgilangan smart materiallarni, shuningdek o‘ta yengil va o‘ta mustahkam yangi materiallar avlodini sintez qilish, yadroviy va termokiyoviy usullar bilan nanotublar ishlab chiqarishni tashkil etish kabi dolzarb ilmiy yo‘nalishlar muhokama qilindi.
“Yashil texnologiyalar vodiysi” xalqaro ilmiy xabiga Koreya sanoat texnologiyalari instituti (KITECH) Koreya Test va mertifikatlash markazi (KTC), Xitoyning Tyanьtszin universiteti, Xeyfeydagi Fan va texnologiyalar universiteti, Drezden texnika universiteti (Germaniya), Butunrossiya aviatsion materiallar instituti kabi ilg‘or ilmiy markazlar ham taklif qilingan.
“Yashil texnologiyalar vodiysi” xalqaro ilmiy xabini tashkil etish tashabbusi — O‘zbekiston fan sohasini yangi bosqichga olib chiqish, innovatsion rivojlanishga ilmiy asos yaratish hamda mamlakatning barqaror iqtisodiy o‘sishida muhim o‘rin tutadigan strategik qadamdir. Bu tashabbus, fan, taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirish, yuqori texnologiyali sohalarda ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy etish, “yashil iqtisodiyot” va energiya samaradorligi yoʼnalishlarida yangi yechimlarni ishlab chiqish imkonini yaratadi.

«Долина зеленых технологий» — стратегический шаг к новому этапу развития узбекской науки
В рамках модернизации деятельности Института материаловедения Академия наук Республики Узбекистан разработала инициативу по созданию международного научного хаба (консорциума) «Долина зеленых технологий» на базе уникального научного объекта «Большая солнечная печ».
Эта инициатива позволит стать катализатором развития передовых и экологически чистых технологий в Узбекистане, привлечь ведущих зарубежных ученых, подготовить высококвалифицированные кадры и мобилизовать имеющийся научный потенциал для решения крайне актуальных научных задач.
От Академии наук в Консорциум были приглашены Институт физики и технологий, Институт ионно-плазменных и лазерных технологий, Институт ядерной физики, Институт общей и неорганической химии, а также Институт химии и физики полимеров.
В Институте материаловедения состоялось заседание членов Консорциума. На встрече обсуждались такие актуальные научные направления, как разработка технологий и материалов для зеленой водородной энергетики, входящие в число важнейших задач Консорциума, синтез интеллектуальных материалов с заданными свойствами для высокотехнологичных отраслей промышленности (авиация, энергетика, транспорт, микроэлектроника и др.), а также организация производства нанотрубок ядерными и термоядерными методами.
Международный научный хаб «Долина зеленых технологий» также пригласил к участию такие передовые научные центры, как Корейский институт промышленных технологий (KITECH), Корейский испытательный и сертификационный центр (KTC), Тяньцзиньский университет Китая, Университет науки и технологий в Хэфэе, Дрезденский технический университет (Германия) и Всероссийский институт авиационных материалов.
Инициатива по созданию международного научного хаба «Долина зеленых технологий» является стратегическим шагом, который выведет науку Узбекистана на новый уровень, создаст научную базу для инновационного развития и сыграет важную роль в устойчивом экономическом росте страны. Реализация данной инициативы позволит усилить интеграцию науки, образования и производства, внедрить научные разработки в высокотехнологичные сферы, а также разработать новые решения в области «зеленой экономики» и энергоэффективности.