Yana bir yirik xalqaro konferensiya o'tkazildi
21-25-may kunlari Fanlar akademiyasi Ion-plazma va lazer texnologiyalari institutida “Advanced Materials and Energy Storage Systems” (Ilgʻor materiallar va energiyani saqlash tizimlari) xalqaro konferensiyasi (Workshop) oʻtkazildi.
Unda respublikamiz va Xitoy, Koreya, Yaponiya, Pokiston hamda Turkiya davlatlaridan 20 dan ortiq yetakchi olimlar, soha mutaxassislari istirok etdi.
Konferensiyadan ko’zlangan asosiy maqsad: materialshunoslik sohasidagi so‘nggi yutuqlar va ularni energiya saqlash texnologiyalarida qo‘llash, zamonaviy materiallar, innovatsion sintez usullari va yangi avlod energiya saqlash tizimlarini muhokama qilish.
Konferensiya doirasida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Ion-plazma va lazer texnologiyalari instituti hamda Xitoyning Xebey provinsiyasidagi Xebey Texnologiya Universitetining Materialshunoslik va muhandislik bo‘yicha oliy maktabi va Ilg‘or materiallar bo‘yicha Xalqaro qo‘shma tadqiqot markazi (XQTIM) o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolandi.
Shuningdek, konferensiyada Ion-plazma va lazer texnologiyalari instituti direktori o’rinbosari Mirtemir Qurbanovga Xebey texnologiyalari universitetining faxriy professori unvoni ham topshirildi.

Еще одна крупная международная конференция
Международная конференция (семинар) «Перспективные материалы и системы накопления энергии» прошла 21–25 мая в Институте ионно-плазменных и лазерных технологий Академии наук.
В нем приняли участие более 20 ведущих ученых и специалистов из нашей республики, а также Китая, Кореи, Японии, Пакистана и Турции.
Основная цель конференции — обсуждение последних достижений в области материаловедения и их применения в технологиях хранения энергии, современных материалов, инновационных методов синтеза и систем хранения энергии нового поколения.
В рамках конференции было подписано соглашение о сотрудничестве между Институтом ионно-плазменных и лазерных технологий Академии наук Республики Узбекистан и Высшей школой материаловедения и инженерии и Международным совместным исследовательским центром по перспективным материалам (IJRCAM) Хэбэйского технологического университета в провинции Хэбэй, Китай.
Также на конференции заместителю директора Института ионно-плазменных и лазерных технологий Миртемиру Курбанову было присвоено звание почетного профессора Хэбэйского технологического университета.