Xorazm Maʼmun akademiyasining “Janubiy Orolboʻyi tarixiy meʼmoriy yodgorliklarining qurilish mareriallarini sinash va taʼmirlash” laboratoriyasi ilmiy-xodimlari Xorazm viloyatidagi gilxomashyodan tiklangan – 37 ta me’moriy yodgorliklar boʻyicha 8 ta punktdan iborat (tarixi, arxitekturaviy kompozitsiyasi, tuzilishi, qoʻllanilgan materiallari va obidaning hozirgi holati boʻyicha) elektron shakldagi maʼlumotlar bazasini yaratdi. Yaratilgan maʼlumotlar bazasi  O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligidan roʻxatdan oʻtkazildi.
Hozirgi kungacha Xorazm viloyatidagi gilxomashyoli  obyektlar uchun hujjatlar, yaʼni, hajmiy-rejalashtirish, muhandislik-geologik sharoitlari va konstruktiv mustahkamlashga oid tavsiyalar va mavjud boʻlgan barcha paxsadevor meʼmoriy yodgorliklari boʻyicha obyektiv maʼlumotlar bo‘lmagan hamda toʻplangan maʼlumotlar tizimlashtirilmagan.
Mazkur baza gilxomashyodan tiklangan me’moriy yodgorliklar holatini baholash uchun obida ashyolarining eskirishi, yemirilishi va buzilishining oldini olish, ya’ni ularni oʻz vaqtida taʼmirlash, monitoring qilish imkonini beradi.
Gilxomashyoli meʼmoriy yodgorliklarni saqlash va taʼmirlash ishlarini 30%ga qisqartirishga asos boʻladigan mazkur “Maʼlumotlar bazasi”dan OʻzR Madaniy meros agentligining mutassaddilari uchun foydalanish imkoni yaratildi. Shuningdek, keng jamoatchilikning yaratilgan ma’lumotlar bazasidan qadimiy Xorazm meʼmorchilik tarixiga oid bilimlarini kengaytirish va boyitish bilan birga tarix va turizm yoʻnalishlari boʻyicha fanlarni oʻqitishda qoʻllanilishi mumkin.
Ma’lumot o‘rnida: Xorazm qadimdan davlatchilik, fan va madaniyat, sivilizatsiya markazlaridan biri boʻlganligini, aynan vohada qadimdan paxsadevor bino va inshootlari shaharsozlik madaniyatini shakllantirishda muhim rol oʻynagan. Xorazm vohasida davlatchilikning shakllanishi va shaharsozlikni rivojlanishdagi gilxomashyoli qalʼalarning ahamiyati 2700 yillik tarixga ega va u “Avesto” kitobida  ham keltirilgan. Hozirgi eng zamonaviy qurilish va meʼmorchilikning nazariy va amaliy poydevori shu davrda qo‘yilgan. Ulardan shu davrgacha vohada saqlanib qolganlari 100dan ortiqdir.

Создана электронная база данных о реставрированных историко-архитектурных глинобитных памятниках Хорезмской области
Научными сотрудниками лаборатории «Испытания и ремонт строительных материалов историко-архитектурных памятников Южного Приаралья» Хорезмской академии Маъмуна Академии наук Республики Узбекистан создана электронная база данных 37 восстановленных глинобитных архитектурных памятников Хорезмской области, состоящая из 8-ми разделов (по истории, архитектурной композиции, конструкции, использованным материалам, современному состоянию памятника и др.). Созданная база данных эти памятников зарегистрирована Министерством юстиции Республики Узбекистан.
На сегодняшний день отсутствует документация по глинобитным историческим объектам Хорезмской области, а именно рекомендации по пространственному планированию, инженерно-геологическим условиям и усилению конструкций, объективная информация по всем существующим архитектурным памятникам Пахсадевора, а имеющаяся собранная информация не систематизирована.
База данных древних памятников позволяет проводить оценку состояния памятников архитектуры, восстановленных из глины, предупреждать их износ, разрушение и ухудшение состояния архитектурных элементов, то есть осуществлять их своевременный ремонт и мониторинг.
Созданная электронная «База данных», которая послужит основой для снижения затрат на сохранение и ремонт архитектурных памятников Гилхомашёли на 30%, предоставлена ​​в распоряжение сотрудников Агентства по охране культурного наследия Республики Узбекистан. Эта база данных может быть также использована для расширения и обогащения знаний широких слоев населения по истории архитектуры древнего Хорезма, а также для преподавания учебных курсов в области истории, градостроительства и туризма.
Для справки: Древний Хорезм издавна был одним из центров государственности, науки, культуры и цивилизации, и именно в Хорезмском оазисе находились величественные здания и сооружения, которые играли важную роль в формировании культуры градостроительства. Значение глиняных замков в становлении государственности и развитии градостроительства в Хорезмском оазисе насчитывает 2700 лет и упоминается также в книге «Авеста». В этот период были заложены теоретические и практические основы самого современного строительства и архитектуры. Более 100 из этих глинобитных историко-архитектурных памятников сохранились и до наших дней.