Xorazm viloyati florasining dastlabki 373 turdagi oʻsimliklar ro‘yxati shakllantirildi
2022-yilda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti o‘rtasida “Buxoro, Xorazm va Surxondaryo viloyatlarining istiqbolli xom-ashyobop o‘simliklarning davlat ro‘yxati va kadastrini yaratish hamda ushbu viloyatlarida joylashgan muhofaza etiladigan tabiiy hududlarning flora tur tarkibining inventarizatsiya qilish” mavzusi bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish to‘g‘risida shartnoma imzolandi.
Mazkur xo‘jalik kelishuvi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti Noyob o‘simlik turlari kadastri va monitoring laboratoriyasi tomonidan Xorazm viloyati hududida dala tadqiqotlari o‘tkazildi. Bunda 11 turdagi kvotali xom-ashyo oʻsimliklarini (qizilmiya, qamish, shoʻrlangan iloncho‘p va boshqalar) hisobga olish, zaxirasini aniqlash hamda muhofaza etiladigan tabiiy hududlar (Qizilqum davlat qoʻriqxonasi, Xorazm milliy tabiat bogʻi va Yangibozor davlat tabiat yodgorligi) florasini inventarizatsiya qilish ishlari olib borildi.
Ekspeditsiya jarayonida gerbariy va adabiyot ma’lumotlari tahlili asosida Xorazm viloyati florasining dastlabki 373 turdagi oʻsimliklar ro‘yxati shakllantirildi. Dala tadqiqotlari davomida Oʻzbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan (2019-y.)  Eremosparton flaccidum o‘simligi populyatsiyasining zamonaviy holati baholandi.
Tadqiqotlar natijalari belgilangan shaklda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya davlat qo‘mitasiga taqdim etildi.

Создан первый список из 373 видов флоры Хорезмской области
В 2022 году между Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан и Институтом ботаники Академии наук Республики Узбекистан «Государственный реестр и кадастр перспективных пищевых растений Бухарской, Хорезмской и Сурхандарьинской областей подписано Соглашение о создании и выполнении научно-исследовательских работ по теме «Инвентаризация состава флоры и видов особо охраняемых природных территорий, расположенных в этих регионах».
В рамках данного хозяйственного договора лабораторией кадастра и мониторинга Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан проведены полевые исследования в Хорезмской области. При этом учитываются 11 видов сырьевых растений с квотами (солодка красная, тростник, змееголов соленый и др.), определяется запас, флора особо охраняемых природных территорий (Кызылкумский государственный заповедник, Хорезмский национальный природный парк, и Янгибазарский государственный памятник природы).
Список первых 373 видов флоры Хорезмской области сформирован на основе анализа экспедиционного гербария и литературных данных. В ходе полевых исследований оценено современное состояние популяции Eremosparton flaccidum, занесенного в Красную книгу Республики Узбекистан (2019 г.).
Результаты исследования были представлены в Государственный комитет экологии Республики Узбекистан по установленной форме.