O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti yetakchi ilmiy xodimi, tarix fanlari doktori Komiljon Rahimovning xojagon-naqshbandiya tariqati tarixi, ta’limoti va ushbu tariqatning ilk yetti rahbari – yetti pirning hayoti, faoliyati va ta’limoti borasidagi tadqiqotlar natijalarini o‘zida aks ettiruvchi “Xojagon-naqshbandiya tariqati va yetti pir” monografiyasi Eronning Tehron shahridagi “Mavlo” nashriyotida fors tilida nashr etildi.
E’tiborlisi shundaki, shu paytga qadar eronlik tarixchi, adabiyotshunos, dinshunos va tasavvufshunos olimlar tomonidan xojagon-naqshbandiya tariqatini o‘rganish borasida muayyan ishlar qilingan bo‘lsa-da, haligacha Eronda O‘rta Osiyodan yetishib chiqqan mazkur tariqat tarixi, ta’limoti va namoyandalari to‘g‘risida biror-bir tizimli va qamrovli tadqiqot amalga oshirilmagan edi. Shunga ko‘ra o‘zbek tasavvufshunosi asarining mazkur forscha nashri Eron va Afg‘oniston kabi mamlakatlarda xojagon-naqshbandiya tariqatini o‘rganish ishida muhim va foydali manba bo‘lib xizmat qilishi aniq. Bundan tashqari Eron, Afg‘oniston, Pokiston va boshqa mamlakatlarda yashovchi forsiyzabon o‘quvchilar va tadqiqotchilarga mo‘ljallangan bu tarjima tez orada o‘z muxlislarini topib, ajdodlarimiz tomonidan yaratilgan boy ilmiy va ma’naviy merosning xorijiy mamlakatlardagi targ‘iboti yo‘lida yana bir muhim qadam bo‘lishiga ishonamiz.
Ma’lumot o‘rnida: shu kunga qadar muallifning mazkur monografiyasi Rossiya, Qozogʻiston, Tojikiston, Turkiya, Eron, Iordaniya davlatlarida ham nashr etilgan.

В книге «Хожагон-нақшбандия тариқати ва етти пир» ведущего научного сотрудника Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан, доктора исторических наук К. Рахимова отражены результаты исследований по истории и учению ордена Ходжагон-Накшбанди, а также жизнь, деятельность и учения первых семи лидеров этого ордена - семи пиров, была опубликована издательством "Мавла" в Тегеране, Иран.
Примечательно, что, хотя иранские историки, литературоведы, религиоведы и суфийские ученые проделали определенную работу по изучению ордена Ходжаган-Накшбандия, но до сих пор не было проведено систематического и всестороннего изучения истории, учений и деятельности представителей этого ордена. Эти сведения созданного в Средней Азии ордена, не были ранее опубликованы в Иране. Соответственно, данное иранское издание труда узбекского суфийского ученого, несомненно, послужит важным и полезным источником для изучения ордена Ходжаган-Накшбандия в таких странах, как Иран и Афганистан. Кроме того, полагаем, что перевод этой книги, предназначенный для персоязычных читателей и исследователей, проживающих в Иране, Афганистане, Пакистане и других странах, вскоре найдет своих поклонников в зарубежных странах и станет еще одним важным шагом на пути популяризации богатого научного и духовного наследия, созданного наши предками.
Сообщаем в качестве информации, что к настоящему времени монография этого автора также была издана в России, Казахстане, Таджикистане, Турции и Иордании.