Xitoylik olimlarning Zoologiya institutiga tashrifi
Ushbu tashrifdan asosiy maqsad, Xitoy Xalq Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti, Zoologiya muzeyida va O‘zR FA Zoologiya institutida amalga oshirayotgan ilmiy-taqiqot ishlari borasida fikr-mulohaza almashinish, hamkorlikni yanada mustahkamlash, shu bilan bir qatorda «СAS-TWAS Xitoy Xalq Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti stipendiyasi dasturi»ga O‘zbekistondan yosh iqtidorli zoolog olimlar nomzodlarini tavsiya etishdan iborat.
Xitoy Xalq Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti olimlari O‘zR FA Zoologiya instituti olimlari bilan zoologiya fanining barcha yo‘nalishlari bo‘yicha o‘zaro fikr almashdilar. Institut laboratoriyalari va Zoologiya kolleksiyasi bilan yaqindan tanishdilar. O‘zR FA Zoologiya instituti tomonidan 25-30-iyul kunlari uyushtirilgan ekspeditsiyada mehmonlar Qashqadaryo va Samarqand viloyatlariga ham tashrif buyurdilar.

Институт зоологии АН РУз с 22 июля по 2 августа текущего года посетили профессора Института зоологии Академии наук Китайской Народной Республики Сhеn Jun, Lei Fumin, Juanjuan Yuan, Runzhi Zhang, Gang Sang и научный сотрудник Института энтомологии Университета Нанкая Chunyan Jiang.
Основная цель этого визита - обмен мнениями о научных исследованиях Института зоологии Академии наук Китайской Народной Республики, Музея зоологии и Института зоологии Академии наук Узбекистана, укрепление сотрудничества в области науки, а также рекомендация молодых талантливых ученых-зоологов Узбекистана для участия в «программе Президентской стипендии Академии наук Китайской Народной Республики САS-ТWAS».
Ученые из Института зоологии АН КНР обменялись мнениями с учеными из Института зоологии АН РУз по актуальным направлениям зоологии. Они были ознакомлены с лабораториями института и зоологической коллекцией. А также, в рамках экспидиции, организованной Институтом зоологии АН РУз 25-30 июля, гости также посетили Кашкадарьинскую и Самаркандскую области.