Xalqaro Ilmiy Kengash (ISC) 2025 yilning 29–31 yanvar kunlari Ummonning Maskat shahrida o‘tkazilgan uchinchi Bosh Assambleyani muvaffaqiyatli yakunladi. Mazkur tadbir ISC a’zolari, stipendiatlar va ilmiy hamjamiyat vakillarini jahon ilm-fani kelajagini strategik rejalashtirish yo‘lida muhokama o‘tkazish uchun bir joyga to‘pladi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish Xalqaro Ilmiy Kengash va uning a’zolari bilan ISC Uchinchi Bosh Assambleyaga murojaat bilan o‘rtoqlashdi. U «Ilm-fan orqali birlashish bizning umumiy muammolarimizni hal qilishda muhim ahamiyatga ega – iqlim inqirozini hal qilishdan, global pandemiyalarga qarshi kurashishgacha, rivojlanayotgan texnologiyalar keltirib chiqaradigan xavfni o‘z zimmasiga olishgacha», deb ta’kidladi.
Assambleya davomida O‘zbekiston Fanlar akademiyasining vitse-prezidenti S. Mirzayev bir qator olimlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Jumladan, u ISC prezidenti Piter Glyukman, Turkiya Fanlar akademiyasining prezidenti Muzaffer Sheker hamda Germaniya, Fransiya, Rossiya, AQSh va Tojikiston ilmiy kengashlari vakillari bilan uchrashib, hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.
Assambleya kun tartibida 2025–2028 yillarga mo‘ljallangan ISC Strategik rejasining asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi. Ushbu yo‘nalishlar quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
Ilm-fanning erkinligi, mas’uliyati va inklyuzivligi;
Xalqaro ilmiy kun tartibini shakllantirish;
Ilm-fan va ilmiy tizimlarning rivojlanishi;
Ilmiy diplomatiya.
Bu ustuvor vazifalar xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, global miqyosda ilmiy tadqiqotlarning barqaror rivojlanishiga erishish va jahon ilm-fani oldida turgan dolzarb muammolarni hal etishda muhim qadam hisoblanadi.
Xalqaro Ilmiy Kengashning uchinchi Bosh Assambleyasi jahon ilm-fanining rivojlanish yo‘nalishlarini belgilab beradigan strategik yo‘nalishlarni ishlab chiqishda muhim voqea bo‘ldi. Bu yangi bilimlar yaratish, global muammolarni hal etish va ilmiy hamkorlikni kengaytirishda katta ahamiyat kasb etadi.

Третья Генеральная Ассамблея Международного Научного Совета проведена в г.Маскате, Султанат Оман
Международный научный совет (МНС) успешно завершил свою третью Генеральную ассамблею, проходившую в период с 29 по 31 января 2025 года в г.Маскате, столице Султаната Оман. На мероприятии приняли участие члены Международного научного совета, стипендиаты и представители мирового научного сообщества для обсуждения стратегического планирования будущего мировой науки.
Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш направил свое приветственное послание Международному научному совету и его членам на Третьей Генеральной ассамблее МНС. Он подчеркнул, что «объединение посредством науки имеет решающее значение для решения наших общих проблем — от преодоления климатического кризиса до борьбы с глобальными пандемиями и управления рисками, связанными с новыми технологиями».
В повестке дня Генеральной Ассамблеи обсуждались основные направления Стратегического плана МСК на 2025–2028 годы. К этим областям относятся:
- Свобода, ответственность и инклюзивность науки;
- Формирование международной научной повестки дня;
- Развитие науки и научных систем;
- Научная дипломатия.
Эти приоритеты являются важным шагом на пути к укреплению международного научного сотрудничества, достижению устойчивого развития научных исследований в глобальном масштабе и решению актуальных задач, стоящих перед мировой наукой.
Третья Генеральная ассамблея Международного научного совета стала значимым событием в разработке стратегических направлений, которые определят вектор развития мировой науки на ближайшие годы. Это имеет большое значение для создания новых знаний, решения глобальных проблем и расширения научного сотрудничества. В г.Маскате, столице Султаната Оман, также 26 -27 января с.г. была успешно проведена Всемирная конференция по науке и инновациям.
В ходе работы Генеральной Ассамблеи МНС вице-президент Академии наук Узбекистана
С. Мирзаев провел встречи с рядом ученых. В частности, он встретился с президентом ISC
П. Глюкман, президентом Турецкой академии наук М. Шекер, а также представителями научных советов США,  Германии, Франции, России и Таджикистана, с которыми были  обсуждены перспективы развития научно-инновационного сотрудничества.