Xalqaro aloqalar — taraqqiyot zamini
2018-yil 17-oktabr kuni O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi O'zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo`yicha Muvofiqlashtiruvchi-metodik markazda Qozog'iston-Nemis universiteti (Olmaota sh.) prezidenti, sotsiologiya fanlari doktori Markus Kayzer va uning hamkasbi doktor Diter Zayts bilan uchrashuv bo`lib o`tdi. Uchrashuvni Markaz direktori M.A.Rahimov olib bordi. Tadbirda Doktor M.Kayzer rahbarligidagi universitet faoliyati, u yerda amalga oshirilayotgan loyihalar hamda xalqaro hamkorlik istiqbollari  haqida fikr almashildi. Doktor Diter Zayts hozirgi MDH makonida kosmos dasturlari bilan bog’liq tadqiqoti ustida ishlayotganligi haqida axborot berdi.
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Tarix instituti direktori o'rinbosari Sh.B.Muxamedov mehmonlarga O'zbekistonning ushbu sohada erishgan yutuqlari, kosmonavtlarimiz haqida gapirdi. Markaz xodimlari ushbu tadqiqot va o'zaro hamkorlik haqida o'z fikr-mulohazalari bilan o'rtoqlashdi. Uchrashuv konstruktiv tarzda va do`stona ruhda o`tdi.

17 октября 2018 г. в Координационно-методическом центре по вопросам новейшей истории Узбекистана состоялась встреча сотрудников центра с президентом Казахстанско-немецкого университета (г. Алматы), доктором социологических наук Маркусом Кайзером, а также с его коллегой, доктором Дитером Зайтцом. Встречу открыл директор КМЦ доктор Рахимов М.А., который поприветствовал гостей, а также познакомил их с коллективом Центра.
Доктор М.Кайзер, в свою очередь, рассказал о структуре и работе Казахстанско-немецкого университета, международном сотрудничестве и проектах, реализуемых в данном высшем учебном заведении. Доктор Дитер Зайтц поделился с сотрудниками Центра темой своего научного исследования, которая связана с восприятием и оценкой космических программ социумом в постсоветских странах.
Заместитель директора Института истории при АН Республики Узбекистан Ш.Б.Мухамедов рассказал гостям о достижениях республики Узбекистан в данной сфере, о наших соотечественниках-космонавтах. Сотрудники Центра также поделились своими соображениями, как по исследовательской теме, так и о сотрудничестве между двумя научными институциями. Встреча прошла в конструктивном русле и дружественной атмосфере.