O'zR FA Materialshunoslik institutida Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti va Rossiya Fanlar akademiyasi I.V.Grebenshchikov nomidagi silikat kimyo instituti (Sankt-Peterburg) "Vodorod energetikasi texnologiyalarini rivojlantirish istiqbollari" mavzusida Xalqaro ilmiy onlayn seminar o'tkazildi. Seminarning maqsadi vodorod energetikasining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari hamda ilmiy hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilishdan iborat edi.
Uglevodorod zahiralarining kamayishi olimlar va mutaxassislarni arzon va eng muhimi, ekologik toza energiya manbasini qidirishga majbur qilmoqda. An'anaviy energiya manbalarini almashtirish, ularning iste'mol ulushini kamaytirish uchun ushbu manba bitmas va arzon bo'lishi kerak. Shu bilan birga, bunday moddaning narxi tabiiy gaz, neft va ko'mir kabi bir xil an'anaviy xom ashyoning narxidan oshmasligi kerak.
Vodorod shunday arzon va keng qo'llaniladigan energiya manbasiga aylanishi mumkin. Uning zahiralari cheksiz va yangilanib turadi, chunki suvdan tashqari o'simliklar, biomassa va chiqindilar ham bunday xom-ashyoning manbai bo'lishi mumkin. Uning yonish issiqligi juda yuqori - taxminan 2800 daraja Selsiy.
Mutaxassislarining fikriga ko'ra, 2050-yilga kelib vodorod energiyasining ulushi 18 foiz, 2100-yilga kelib esa 40 foizdan oshadi. Pricewaterhouse Coopers prognoziga ko'ra, 2025-yilga kelib barcha turdagi yoqilg'i hujayralariga bo'lgan talab 2,5 trillion dollardan oshadi. Demak, vodorod energetikasi bozori jadal kengaymoqda va 2050-yilga kelib kamida 500 milliard dollarni tashkil etadi.
Xalqaro seminarda vodorod energiyasi sohasidagi masalalarga bag’ishlangan ma'ruzalar tinglandi hamda vodorod energetikasi texnologiyalarini rivojlantirish bo'yicha olib borilayotgan izlanishlar to'g'risida ma'lumot almashildi.
Shuningdek, vodorod olish, saqlash va tashishning samarali texnologiyalari va usullarini ishlab chiqish bo'yicha ilmiy hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.

В Институте материаловедения Академии наук Республики Узбекистан совместно с Туринским политехническим университетом в Ташкенте и Институтом химии силикатов им.И.В. Гребенщикова РАН (г. Санкт-Петербург) проведен международный научный онлайн-семинар на тему «Перспективы развития технологий водородной энергетики». Целью семинара являлся обсуждение современного состояния и перспектив развития водородной энергетики и возможности научного сотрудничества.
Уменьшение запасов углеводорода заставляет ученых и специалистов энергетиков осуществлять поиск дешёвого, доступного, а главное, экологически безопасного источника энергии. Этот источник должен быть неисчерпаемым и доступным для того, чтобы замещать традиционные энергоресурсы, снижая их долю потребления. При этом себестоимость такого вещества не должна превышать цену всё тех же традиционных сырьевых источников, как природный газ, нефть и уголь.
Таким дешевым и широко используемым энергоресурсом вполне может стать водород. Он уже местами конкурирует с электричеством. Его запасы безграничны и обладают возобновляемостью, ведь помимо воды, источниками такого сырья могут быть и растения, и биомасса, и отходы. Теплота его сгорания весьма высока – порядка 2800 градусов Цельсия.
Эксперты Водородного Совета (Hydrogen Council) считают, что к 2050 году доля водородной энергетики будет составлять 18%, к 2100 году более 40%. По прогнозу Pricewaterhouse Coopers, глобальный спрос на все виды топливных элементов к 2025 году будет превышать 2,5 трлн долл. Это означает, что рынок водородной энергии стремительно расширяется и до 2050 года будет составлять не менее 500 млрд.долл.
В рамках международного семинара заслушаны доклады ведущих ученых институтов-организаторов в сфере водородной энергетики. Состоялся обмен информацией о проводимых исследованиях в сфере разработки технологий водородной энергетики.
Также, обсуждены возможности научного сотрудничества по разработке эффективных технологий и методов получения, хранения и транспортировки водорода.
Отмечено, что кроме организации совместных исследований необходимо создать научно-образовательные основы подготовки студентов и молодых ученых и целенаправленной подготовки кадров.