Vatanimizning yuksak mukofotlari topshirildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 28 avgustdagi PF-5524-sonli Farmoni bilan mustaqilligimizning 27 yilligi arafasida mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirish, yurtimiz tinchligi va osoyishtaligini mustahkamlashga katta hissa qo‘shgan, fan-ta’lim, ijtimoiy-iqtisodiy hamda ma’naviy-ma’rifiy  sohalarda fidoyilik ko‘rsatgan bir guruh vatandoshlarimiz davlatimizning yuksak mukofotlariga sazovor bo‘lishdi. Shular qatorida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida fidokorona faoliyat olib borayotganlar ham bor:
“O‘zbekiston Respublikasi Fan arbobi”
Yuldashev Behzod Sodiqovich
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti
“Mehnat shuhrati” ordeni
Tursunbay Rashidov
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti bosh ilmiy xodimi
Axmedova Zaxro Raxmatovna
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya instituti laboratoriyasi mudiri
“Do‘stlik” ordeni
Berdimurodov Amridin Ergashovich
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Arxeologiya instituti direktori
Mahmudov Nizomiddin Mamadalievich O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti direktori
Yusupov Djalil Djo‘rabaevich
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti bosh muhandisi
“Shuhrat” medali
Xodjaev Ablat
Sharqshunoslik instituti yetakchi ilmiy xodimi
Shu o‘rinda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi nomidan ushbu yuksak mukofotlar bilan taqdirlanganlarni chin yurakdan qutlaymiz!

Вручены Государственные награжды
В преддверии 27-й годовщины независимости Республики Узбекистан Указом Президента Республики Узбекистан от 28 августа 2018 года УП-5524 наши соотечественники, внесшие большой вклад во всестороннее развитие нашей Родины, укреплению мира и спокойствия, проявившие самоотверженность в социально-экономической и духовно-просветительской сферах были удостоены высоких награждений нашего государства.
Среди них есть и те, кто самоотверженно занимается научной деятельностью в Академии наук Республики Узбекистан:
“Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан”
Юлдашев Бехзод Содикович Президент Академии наук Республики Узбекистан
Орден “Меҳнат шуҳрати”
Турсунбай Рашидов Старший научный сотрудник Института механики и сейсмостойкости сооружений Академии наук Республики Узбекистан
Ахмедова Захро Рахматовна Заведующий лабораторией Института микробиологии Академии наук Республики Узбекистан
Орден “Дўстлик”
Бердимуродов Амридин Эргашович Директор Института археологии Академии наук Республики Узбекистан
Маҳмудов Низомиддин Мамадалиевич Директор Института языка, литература и фолклор Академии наук Республики Узбекистан
Юсупов Джалил Джўрабаевич Главный инженер Институт ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан
Медаль “Шуҳрат”
Ходжаев Аблат Ведущий научный сотрудник Института востоковедения Академии наук Республики Узбекистан
Мы искренне поздравляем тех, кто награжден этими наградами от имени Академии наук Республики Узбекистан!