OʻzR FA Botanika instituti Geobotanika laboratoriyasi “Qoraqalpogʻiston Respublikasining oʻsimliklar qoplami va yaylov resurslarining zamonaviy holatini baholash” mavzusidagi dasturi va shu bilan bir vaqtda, Oʻzbekiston botaniklari jamiyati tomonidan bajarilayotgan “Orol dengizining qurigan tubi oʻsimlik qoplamini chuqur tadqiq etish asosida hudud florasining zamonaviy roʻyxatini shakllantirish, raqamli ma’lumotlar bazasi va genofond kolleksiyalarini yaratish” loyihasida belgilab qoʻyilgan rejadagi tadqiqotlarni amalga oshirish uchun Qoraqalpogʻiston Ustyurtining sharqiy chinki va Orol dengizining qurigan tubi hududlariga hamkorlikdagi qoʻshma dala safarini amalga oshirdi.
Dala tadqiqotlari davomida Sharqiy chinkning kalit hududlarda 51 ta, Orol dengizining qurigan tubi hududlarida 26 ta geobotanik qaydnomalar toʻldirildi. Tadqiqot hududining floristik va fitosenotik xilma-xilligi oʻrganildi, yaylov xillarining kuzgi yer usti hosildorligi aniqlandi. Sharqiy chinkdagi yaylov xillarining joylashgan joyi, suv bilan ta'minlangani, tuproq qatlami xususiyati, loyiha boʻyicha qoplanish darajalari, oʻsimliklarning landshaft turlari, ularning joylashuvi, zichligi, zaharli va begona oʻsimliklarning mavjudligi, ozuqa massasining hosildorligi, yaylovlarning payhonlanish darajasi kabi ma’lumotlar asosida birlamchi dala-kadastr ma’lumotlari toʻplandi.
“Moʻynoq” tajriba uchastkasidagi maydonga kolleksiya qilish uchun Fritillaria karelini turidan piyozi va urugʻi, Astragalus amarus urugʻlari yigʻilib tajriba maydoniga ekildi. Lazereva, Konstantin, Vojrojdeniya orollaridagi oʻsimliklar qoplami boʻyicha ma’lumotlar toʻplandi, noyob oʻsimlik jamoalar aniqlandi, geobotanik qaydnomalar toʻldirildi. Orol dengizi qurigan tubini toʻr tizimli xaritalash uchun gerbariy materiallari yigʻildi.

Лабораторией Геоботаники Института ботаники АНРУз была организована экспедиция на Восточный чинк Каракалпакского Устюрта и на осушенное дно Аральского моря по программе "Оценка современного состояния растительного покрова и пастбищных ресурсов Республики Каракалпакстан" и по выполняемому Обществом ботаников Узбекистана проекту «Формирование современного списка флоры района на основе углубленных исследований сухой донной растительности Аральского моря, создания цифровой базы данных и генофондных коллекций».
В ходе полевых исследований был заполнен 51 геоботанический бланк в ключевых участках Восточного чинка и 26 геоботанических бланков в районах осушенного дна Аральского моря. Изучено флористическое и фитоценотическое разнообразие исследуемой территории, определена осенняя поедаемая кормовая масса пастбищных разностей. Первичные полевые кадастровые данные были собраны на основе таких данных, как расположение пастбищных разностей в Восточном чинке, обводнённость, характер почвенного покрова, проективное покрытие, ландшафтные виды растений, плотность, наличие ядовитых и чужеродных растений, урожайность кормовой массы, степень засоленности пастбищ.
Для создания коллекции были собраны луковицы и семена вида Fritillaria karelini и Astragalus amarus и посажены на опытном участке «Муйнак». Были собраны данные о растительном покрове островов Лазарева, Константина, Возрождения, выявлены редкие растительные сообщества, заполнены геоботанические бланки, а также собраны гербарные материалы для сеточного картирования осушенного дна Аральского моря.