Ustyurt platosining o’simliklar olami o’rganildi
Ustyurt platosi Orol va Kaspiy dengizlari orasida joylashgan bo‘lib Markaziy Osiyoning g‘arbiy qismidagi o‘ziga xos o‘simliklar qoplamiga ega bo‘lgan botanik-geografik rayon hisoblanadi. Uning umumiy maydoni 20 million gektarni tashkil etadi. Ustyurt platosi hududining taxminan 35 % (7 million gektar) O‘zbekiston Respublikasi (Qoraqalpog‘iston Ustyurti) hududida joylashgan. Ustyurt platosi ikki xil tabiiy zonalar - shimoliy va janubiy cho‘llarning tutashgan qismida joylashgan bo‘lib, o‘ziga xos tabiiy sharoitlar, landshaftlar, o‘simliklar qoplami bilan xarakterlanadi. Hududda tarqalgan o‘simliklar jamoasi Shimoliy Ustyurt va Janubiy Ustyurt o‘simliklari qoplamiga bo‘lib o‘rganiladi.
O‘zR FA Botanika instituti Geobotanika laboratoriyasi xodimlarining Ustyurt platosiga navbatdagi ilmiy ekspeditsiyasi 2020-2024-yillarda “Qoraqalpog‘iston Respublikasining o‘simlik qoplami va yaylov resurslarining hozirgi holatini baholash” dasturi bo‘yicha dala tadqiqotlarini o’tkazish maqsadida tashkil etildi. Ekspeditsiya Qoraqalpog‘iston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi qo‘mitasining Qo‘ng‘irot bo‘limi va Qoraqalpog‘iston davlat universiteti hamda Nukus davlat pedagogika instituti xodimlari ishtirokida amalga oshirildi.
Ilmiy ekspeditsiya davomida Qoraqalpog‘iston Ustyurtining  shimoliy qismi va Sharqiy chinkdagi yaylovlarning holati quyidagi geografik punktlarda o‘rganildi: Karaumbet, Urga, Adjibay, Akbulak, Ulkentumsuk, Kabanbay, Karakuduk, Korganshakala, Kassarma, Djedibulak, Duana, Risbay, Churuk, Beleuli, Kosbulak, Kartpaykum, Barsakelmes. Shu bilan birga yaylov xillari kadastrini ishlab chiqish uchun tegishli maʼlumotlar olindi, yaylov xillarining mavsumiy hosildorligi aniqlandi, Sharqiy chinkning yirik masshtabli yaylov xaritasini tuzish uchun korrektirovka maʼlumotlari yigʼildi, hududdagi Oʼzbekiston Respublikasi “Qizil kitobi”ga kiritilgan turlarning hozirgi holati o‘rganildi.

Плато Устюрт, расположенное между Аральским и Каспийским морями, считается особым ботанико-географическим районом западной части Центральной Азии со своеобразным растительным покровом. Общая площадь составляет 20 млн. га. Около 35% площади плато Устюрт находится на территории Республики Узбекистан (Устюрт Каракалпакстана). Плато Устюрт расположено на стыке двух различных природных зон - северной и южной пустынь, которые характеризуются разнообразием природных условий, ландшафтов и растительного покрова. Растительные сообщества, распространённые на территории, изучаются в соответствии с растительным покровом Северного Устюрта и Южного Устюрта.
Сотрудники лаборатории «Геоботаники» Института ботаники АН РУз провели научную экспедицию в рамках выполнения исследований по программе “Оценка современного состояния растительного покрова и пастбищных ресурсов Республики Каракалпакстан”, которая запланирована на 2020-2024 годы. Экспедиция осуществлена при участии сотрудников Кунградского отдела Комитета лесного хозяйства Республики Каракалпакстан, Каракалпакского государственного университета и Нукусского государственного педагогического института.
В ходе научной экспедиции изучено состояние пастбищ северной части Каракалпакского Устюрта и Восточного чинка в 16 следующих географических пунктах: Караумбет, Урга, Аджибай, Акбулак, Улькентумсук, Кабанбай, Каракудук, Корганшакала, Кассарма, Джедибулак, Дуана, Рисбай, Чурук, Белеули, Косбулак, Картпайкум, Барсакельмес. При этом были получены соответствующие данные для разработки кадастра пастбищных различий этих районов, определена их сезонная продуктивность, собраны корректирующие данные для составления крупномасштабной карты пастбищ Восточного чинка, изучено современное состояние популяций редких видов региона растительности, занесенных в “Красную книгу” Республики Узбекистан.