Tyan-shan florasi boʼyicha yirik ilmiy asar nashr etildi
Аtrof-muhitga antropogen omillar salbiy taʼsirini kun sayin ortib borayotgani va yashash muhitlarining qisqarishi biologik xilma xillik obyektlarining inventarizatsiyasi boʼyicha olib borilayotgan zamonaviy tadqiqotlarning dolzarbligini asoslaydi. Аynan bu boradagi izlanishlar oʼsimliklar xilma xilligi, xususan, uning endemizm fraksiyasi, kamyob va yoʼqolib borayotgan turlarini saqlab qolishda katta ahamiyatga ega. Shuning uchun ham alohida mamlakatlar yoki yirik tabiiy geografik hududlarning flora tarkibini xatlovdan oʼtkazish, maʼlumotlarning elektron bazalarini yaratishga talab ortib bormoqda. Аgar alohida mamlakatlar darajasida tuzilgan flora konspektlari maʼmuriy chegaralar doirasidagi mahalliy oʼsimliklar, xususan, milliy endemlarni saqlab qolish, tabiiy flora resurslaridan oqilona foydalanishning ilmiy asoslarini belgilab bersa, yirik tabiiy geograifik hududlar boʼyicha bu boradagi tadqiqotlar fundamental xarakterga ega boʼlib, floristik majmualarning shakllanish qonuniyatlari, endemizm oʼchoqlarini anglashda katta ahamiyatga ega boʼladi.
Mana shunday chuqur fundamental va ayni paytda katta amaliy ahamiyatga ega boʼlgan yirik ilmiy asarlardan biri O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Botanika institutida Janubiy Koreya, Rossiya, Finlyandiya, Markaziy Osiyo mamlakatlarining bir qator yetakchi olimlari bilan birga yaratildi. Аkademik K.Sh. Tojibayev va boshqalar hammuallifligidagi “Checklist of vascular plants of the Tian-Shan Mountain System” nomli 607 sahifadan iborat boʼlgan kitob joriy yilning fevral oyida Seul shahrida nashrdan chiqdi. Mazkur asarda birinchi marotaba Tyan-shan togʼlarining Markaziy Osiyo qismida oʼsadigan oʼsimlik turlarining toʼliq tarkibi keltirilgan. Unda Qozogʼiston, Qirgʼiziston, Tojikiston va Oʼzbekiston Tyan-shan qismida uchraydigan 116 oʼsimlik oilalariga mansub boʼlgan 4283 turning tarkibi, zamonaviy nomenklaturasi, sinonimlari, geografiyasi va endemizm koʼrsatkichlari boʼyicha maʼlumotlar keltirilgan.
Ushbu asar tabiiy flora, oʼsimliklar geografiyasi va sistematikasi sohalarida faoliyat olib borayotgan olimlarning uzoq yillik mehnatlarining samarasi hisoblanadi. Uni tayyorlash davomida bu yoʼnalishlarga oid boʼlgan bir necha yuz ilmiy manbalarni chuqur tahlili barobarida Toshkent, Olmaota, Bishkek, Moskva va Sankt-Peterburg shaharlaridagi yirik gerbariy fondlari maʼlumotlarni jalb etilgan. Shuningdek, tadqiqot hududi boʼylab uzoq yillar davomida olib borilgan keng koʼlamli ilmiy dala tadqiqotlari mavjud maʼlumotlarni boyitishga xizmat qilgan.
Oʼylaymizki, bu asar dunyodagi mavjud 36 ta yirik bioxilma xillik oʼchoqlaridan biri boʼlgan Tyan-shan togʼlari florasi boʼyicha maʼlumotlarni umumlashtirgan manba sifatida uzoq yillar fan rivoji uchun xizmat qiladi.

Опубликован крупный научный труд по флоре Тянь-Шаня
Возрастающее негативное воздействие антропогенных факторов на окружающую среду и сокращение местообитаний обосновывают актуальность современных исследований по инвентаризации объектов биоразнообразия. В этой связи большое значение имеют исследования в области сохранения разнообразия растений, в частности его эндемичных фракций, редких и исчезающих видов. Поэтому возрастает потребность в инвентаризации флоры отдельных стран или крупных природно-географических районов, создании электронных баз данных. Если рефераты по флоре, составленные на уровне отдельных стран, определяют научную основу сохранения аборигенных растений, особенно национальных эндемиков, то рациональное использование ресурсов естественной флоры в административных границах, исследования на крупных природно-географических территориях имеют основополагающее значение для понимания закономерностей функционирования флористических комплексов.
Одна из крупных научных работ столь глубокого фундаментального и в то же время большого практического значения выполнена в Институте ботаники Академии наук совместно с рядом ведущих ученых Южной Кореи, России, Финляндии и Средней Азии. В феврале этого года в Сеуле вышла в свет 607-страничная книга «Checklist of vascular plants of the Tian-Shan Mountain System». Впервые представлен полный состав видов растений, произрастающих в среднеазиатской части Тянь-Шаньских гор. Он содержит сведения о составе, современной номенклатуре, синонимах, географии и эндемизме 4283 видов, принадлежащих к 116 семействам растений, встречающихся в Тянь-Шаньском регионе Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана.
Эта работа является результатом многолетнего труда ученых, работающих в области естественной флоры, географии и систематики растений. При его подготовке, наряду с углубленным анализом нескольких сотен научных источников по этим направлениям, привлекались данные крупных гербарных фондов Ташкента, Алматы, Бишкека, Москвы и Санкт-Петербурга. Кроме того, крупномасштабные научные полевые исследования, проводившиеся в течение многих лет в области исследований, послужили обогащению имеющихся данных. Очевидно, что этот труд на долгие годы послужит развитию науки как источник, обобщающий сведения о флоре горного Тянь-Шаня, одного из 36 крупнейших центров биоразнообразия в мире.