Turkiy xalqlar madaniyati va tarixini targʻib qilish yoʻlidagi hamkorlik
Bugun, 8-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti Bexzod Yuldashev Xalqaro turkiy akademiyasi prezidenti Fuzuli Majidli bilan uchrashdi. Uchrashuvda Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov va Xalqaro turkiy akademiyasi doimiy kotibi Asxat Kessikbayevlar ham ishtirok etd.
Uchrashuv davomida mehmonlarga Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy tadqiqotlar, xususan, turkiy xalqlar tarixi, madaniyati va adabiyotiga doir qilinayotgan ilmiy ishlar xususida maʼlumotlar berildi.
Oʻz oʻrnida ular ham Ostona shahridagi Xalqaro turkiy akademiyasini qadim davrlardan to hozirgi kungacha boʻlgan turkiy dunyo tarixi, tili, adabiyoti va madaniyatini tadqiq qilish, turkiy oʻlkalarning dunyo sivilizatsiyasidagi oʻrni va hissasini birlamchi manbalar asosida yorituvchi butun turk dunyosiga aloqador ilmiy tadqiqotlarni oʻzaro uygʻunlashtiradigan yagona ilmiy markaz vazifasini bajarayotgani haqida soʻzlab berishdi. Tashrifdan koʻzlangan asosiy maqsad bugunga qadar kuzatuvchi sifatida ishtirok etayotgan Oʻzbekiston Fanlar akademiyasini Xalqaro turkiy akademiya aʼzoligiga taklif etishdan iborat ekanligini aytishdi. Turkiy xalqlar tarixini Oʻzbekiston tarixisiz tasavvur qilib boʻlmasligini taʼkidlashdi. Suhbat soʻngida  hamkorlik masalalari va kelgusi rejalar muhokama qilindi.

8 ноября 2022г. президент Академии наук Узбекистана Бехзод Юлдашев встретился с президентом Международной тюркской академии господином Физули Маджидли. Во встрече также приняли участие вице-президент Академии наук Узбекистана Бахром Абдухалимов и постоянный секретарь Международной тюркской академии Ашхат Кессикбаев.
В ходе встречи гости были проинформированы о научной работе, проводимой Академией наук Узбекистана по истории, культуре и литературе тюркских народов.
В свою очередь они также считают Международную тюркскую академию в Астане единственным научным центром, объединяющим исследования истории, языка, литературы и культуры тюркского мира с древнейших времен до наших дней, роль и вклад тюркских народов в мировой цивилизации на основе первоисточников и научных исследований, касающихся всего тюркского мира. Также были обсуждены исследования, которые проводит Международная тюркская академия. Они рассказали, что основная цель визита – пригласить Академию наук Узбекистана, которая до сегодняшнего дня участвовала в качестве наблюдателя, стать членом Международной тюркской академии. При этом было отмечено, что историю тюркских народов невозможно представить без истории Узбекистана.