O‘zR FA Botanika instituti Kamyob o‘simliklar turlari kadastri va monitoringi laboratoriyasi ilmiy xodimlari Toshkent viloyati florasining kadastrini tuzish loyihasida belgilangan vazifalarni bajarish uchun dala tadqiqotlarini olib bormoqdalar.
Ilmiy tadqiqotlar davomida Toshkent viloyatida o‘suvchi kamyob va yoqolib ketish xavfi ostidagi noyob o’simlik turlarining (Nanophyton botschantzevii, Hedysarum drobovii, Kamelinia tianschanica) monitoringi amalga oshirildi, tadqiqot hududlarining senopopulyatsiyasi ontogenetik strukturasini tahlili uchun transektlar tashlandi, DNK uchun namunalar, o‘simlik urug‘lari va tirik o‘simlik namunalari, o‘rganilayotgan hududlardan gerbariy namunalari olib kelindi.
Ekspeditsiya davomida Toshkent viloyatida o‘suvchi kamyob va yo’qolib borayotgan turlarning yangi populyatsiyalari topildi. Jumladan, Tulipa Borszczowii Baker turining Toshkent viloyati Dalvarzin cho‘lidan ilk bor senopopulyatsiyasi topildi.
Laboratoriya ilmiy xodimlari tomonidan yig‘ilgan ma’lumotlar asosida Toshkent viloyati florasining kadastrini yuritishda, kamyob turlarning holatini muntazam ravishda monitoring qilishda va O‘zbekiston Respublikasi “Qizil kitobi” ning yangi nashrlarini tayyorlashda keng foydalaniladi.

Впервые обнаружена в пустыне Дальварзин Ташкентской области сенопопуляция Tulipa Borszczowii Baker
Научные сотрудники лаборатории кадастра и мониторинга редких видов растений Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан проводят полевые исследования для выполнения задач, указанных в проекте составления кадастра флоры Ташкентской области.
В ходе научных исследований проведен мониторинг редких и исчезающих видов растений (Nanophyton botschantzevii, Hedysarum drobovii, Kamelinia tianschanica), произрастающих в Ташкентской области, заложены трансекты для анализа онтогенетической структуры сенопопуляции исследуемых территорий, пробы на ДНК, семена растений и образцы живых растений, а также гербарные образцы, взятые из исследуемых территорий.
В ходе экспедиции были обнаружены новые популяции редких и исчезающих видов растений, произрастающих в Ташкентской области. В частности, впервые обнаружена в пустыне Дальварзин Ташкентской области сенопопуляция Tulipa Borszczowii Baker.
Данные исследований, полученных научными сотрудниками лаборатории, широко используются при ведении кадастра флоры Ташкентской области, регулярном мониторинге состояния редких видов, а также при подготовке новых изданий «Красной книги» Республики Узбекистан.