Toshkent Botanika bog‘ida “Na’matak kolleksiyasi” tashkil qilinmoqda
Toshkent Botanika bog‘ida na’matak (atirgullarning yovvoyi ajdodi) larning noyob va rang-barang  navlarini o‘z ichiga olgan yangi kolleksiya tashkil qilinmoqda.
Hozirda Botanika bog‘ining markaziy qismidan ajratilgan maydonga 10 000 tupga yaqin na'matak ekilmoqda. Bu loyiha bog‘ning estetik qiyofasini yanada boyitish bilan birga, tashrif buyuruvchilarga go‘zal tabiat manzaralari va xushbo‘y gullardan zavqlanish imkoniyatini beradi.
Na'matak kolleksiyasidan nafaqat ko‘rkamlik maqsadida, balki O‘zbekistondagi na'matak navlarini kolleksiyalash, ularni saqlash va ko‘paytirish, shuningdek, tijorat maqsadlarida ham foydalanish mumkin.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida “daraxt ekish”, “manzarali o‘simliklar ekish” tadbirlari Navro‘z bayrami arafasida Botanika instituti va Botanika bog‘ining barcha hududlarida  amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, bayram arafasida ob-havoning qulay kelganidan foydalanib hududlarda obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari, hashar o‘tkazish, irrigatsiya tarmoqlarini tozalash, yerni ekishga tayyorlash, dov-daraxtlarni butash kabi ishlar jadal sur’atlar bilan boshlab yuborilgan.
Toshkent Botanika bog‘idagi “Na'matak kolleksiyasi” ham ushbu keng ko‘lamli loyihalarning bir qismi sifatida yaratilmoqda. Bu loyiha orqali Navro‘z bayramining ramziy ma’nolari va tabiatni muhofaza qilish tamoyillari ham targ‘ib etilmoqda.
Toshkent Botanika bog‘iga tashrif buyurib, toza havodan, o‘simliklarning rang-barangligi va xushbo‘y hididan bahramand bo‘ling!

В Ташкентском ботаническом саду создается «Коллекция Наъматак»
В Ташкентском ботаническом саду Академии наук РУз создается новая коллекция цветочных растений, в которую вошли уникальные и красочные сорта Наъматак (дикого предка роз).
В настоящее время на специально отведенном участке в центральной части Ташкентского ботанического сада высаживается около 10 000 саженцев. Этот проект еще больше улучшит эстетический облик парка, а также позволит посетителям наслаждаться прекрасными природными ландшафтами и ароматными цветами.
Коллекция «Наъматак» может быть использована не только в декоративных целях, но и для коллекционирования, сохранения и размножения сортов Наъматак в Узбекистане, а также в коммерческих целях.
В рамках общереспубликанского проекта «Зеленое пространство» в преддверии праздника Навруз на всех территориях Института ботаники и Ботанического сада Академии наук РУз проводятся акции по посадке деревьев и декоративных растений.
В рамках этих масштабных проектов также создается «Коллекция Наъматак» в Ташкентском ботаническом саду. Данный проект также пропагандирует символическое значение праздника Навруз и принципы сохранения природы.
Приглашаем вас посетить Ташкентский ботанический сад Академии наук Республики Узбекистан и насладиться свежим воздухом, многообразием красок и ароматом растений!