Тoshbosma asarlarning katalogi nashr etildi
Dunyo xazinalarini toʼldirib turgan ming-minglab qadimgi yozma yodgorliklar har bir xalqning oʼtmish madaniyatini oʼzida aks ettiradi. Ularda xalqning boy maʼnaviy va madaniy merosi, qadim urf-odati, eʼtiqodi bilan bogʼliq koʼplab maʼlumotlar jamlangan. Ota-bobolarimiz qoldirgan boy madaniy merosni oʼrganish, uni kelajak avlodlarga yetkazish nafaqat yurtimizda, balki dunyo olimlari oldidagi muhim masala boʼlib qolmoqda. Yurtboshimizning 2017-yil 24-maydagi “Qadimiy yozma manbalarni saqlash, tadqiq va targʼib qilish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi qarori bilan yozma yodgorliklarimizni oʼrganishning yangi bosqichi shakllanmoqda. Qarorda belgilanganidek, “Oʼzbekiston Respublikasining turli tashkilotlarida saqlanayotgan arab yozuvidagi qoʼlyozma asarlar, toshbosma kitoblar va tarixiy hujjatlarning saqlanish va taʼmirlanish holatini monitoring qilish va ularning elektron bazasini yaratish” bugungi kunning dolzarb vazifalari sirasiga kiradi.
OʼzR FА Аlisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyi qoʼlyozmalar fondida ham koʼplab noyob qoʼlyozma va toshbosma (litografik) asarlar saqlanadi.
Muzey xodimlari tomonidan “Аlisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyida saqlanayotgan toshbosma asarlarning elektron katalogini yaratish va nashrga tayyorlash” nomli amaliy loyiha doirasida mingga yaqin toshbosma asarlar ustida izlanishlar olib borildi. Ular turli mavzularga oid asarlar boʼlib, tili va mavzusi boʼyicha teng miqdorda saralab olindi.
Professor S.Hasanov va f.f.d. Sh. Hasanova rahbarligidagi olimlar guruhining uch yillik izlanishlari natijasida arabiy, forsiy, turkiy tildagi toshbosma asarlarning katalogi nashrga tayyorlandi va “Fan” nashriyoti tomonidan chop qilindi.
Katalogdan muzey qoʼlyozmalari fondida saqlanayotgan 500 ta toshbosma asarning ilmiy tavsifi oʼrin olgan. Аrabiy, forsiy, turkiy tildagi asarlar asosan adabiyot, tarix, tilshunoslik, tibbiyot, tafsir va hadis ilmi, mantiq va kalom ilmi, aqoid, fiqh, nahv va sarf ilmlari va boshqa sohalarga taalluqli.
Katalog adabiyotshunos, sharqshunos, manbashunos, matnshunos mutaxassislar hamda vatanimiz qoʼlyozma fondlarida saqlanayotgan yozma yodgorliklar bilan qiziquvchilar uchun moʼljallangan.

Научное достижение коллектива Государственного литературного музея
Тысячи древних письменных памятников, заполнивших мировые сокровищницы, отражают в себе культуру каждого народа. В них собраны богатое духовное и культурное наследие, много сведений, связанных с древними обычаями и верованиями народов. Изучение богатого культурного наследия, доставшегося от наших предков, доведение их будущим поколениям-важная задача, стоящая перед учёными всего мира. В связи с Указом Президента Узбекистана от 24 мая
2017 года «О мерах по усовершенствованию системы хранения, исследования и пропаганды древних рукописных источников», началось формирования нового этапа в изучении древних письменных памятников. Как указано в Указе «Мониторинг и создание электронной базы рукописных произведений на арабской письменности, литографий и исторических документов, хранящихся в различных организациях Республики Узбекистан», входит в ряд важных актуальных проблем сегодняшнего дня.
В фонде рукописей Государственного литературного музея имени Алишера Навои АН РУз, хранится много рукописных и литографических произведений.
В рамках прикладного проекта ПЗ-20170920167 “Создание и подготовка к изданию электронного каталога литографических книг, храняшихся в Государственном литературном музее имени Алишера Навои», было проведено научное изыскание около тысячи литографий. Они относятся к различным темам и были отобраны в равном количестве по языку и теме.
Проф. С.Хасанов и д.ф.н. Ш.Хасанова возглавляли группу учёных, которая провела три года в изысканиях, в результате чего был подготовлен к печати каталог произведений на арабском, персидском, тюркском языках и издан в издателстве “Фан” АН РУз.
В этом каталоге приведены научные описания 500 литографий, хранящихся в фонде Музея. Произведения на арабском, персидском, тюркском языках относятся к литературе, истории, языкознанию, медицине, тавсифу и науке хадис, логике, ораторскому искусству, религиозному праву, грамматике и другим отраслям.
Каталог предназначен для литературоведов, востоковедов, источниковедов, текстологов, а также для интересующихся письменными памятниками, хранящимся в рукописных фондах нашей республики.