Temuriylar tarixi davlat muzeyi 22 yoshda!
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Temuriylar tarixi davlat muzeyi milliy uslubda bunyod boʻlgan muhtasham bino hisoblanadi. Ushbu maskan ziyoratgoh boʻlishi bilan birga, ilmiy tadqiqot muassasasi hamdir. Binobarin, Temuriylar davri tarixini izchil oʻrganayotgan tarixchi olimlar, ayniqsa yosh sharqshunos olimlar tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlar butun dunyo temurshunoslari tomonidan eʼtirof etilmoqda.
18-oktabr – Temuriylar tarixi davlat muzeyi tashkil topgan kun. Ushbu sana munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Temuriylar tarixi davlat muzeyi, OʻzR FA Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi,Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi Toshkent viloyati filiali bilan hamkorlikda muzeyning 22 yilligiga bagʻishlangan “Milliy oʻzlik va gʻurur koshonasi” mavzuida davrasuhbatioʻtkazildi. Tadbirni OʻzR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyi direktori va Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi raisi, Xurshid Fayziyev tabrik soʻzi bilan ochib berdi. Soʻng Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi Toshkent viloyati muassasasi raisi Muhabbat Shoyusupova muzeyning mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotida tutgan oʻrni haqida soʻzladi.
Muzey maʼmuriyati ushbu davra suhbati bilan “Ustoz-shogird” anʼanalarini rivojlantirish yoʻlida muzeyda tasviriy sanʼat asarlarini bunyod etgan ustalarni yosh avlod bilan tanishtirishni maqsad qilgan. Shu munosabat bilan Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti hamda Respublika rassomlik kolleji fidoyi ustozlari - Toyirjon Boltaboyev, Abdulaziz Akbarxoʻjayev, Fathiddin Shobarotov, shuningdek, oʻquvchi-talabalari taklif etildi.
Muzey qurilishidagi ijodiy jarayonlar haqida xattot, rassom, naqqosh, ganchkor va yogʻoch oʻymakor ustalarning dil soʻzlari tinglandi.
Oʻquvchi va talabalar taassurotlari haqida oʻz fikr-mulohazalarini bildirishdi. Shuningdek, tadbir ishtirokchilari tomonidan muzey boʻylab ekskursiyalar tashkil etilib, esdalik uchun fotosessiyalar oʻtkazildi.

Государственному музею истории Темуридов 22 года!
Государственный музей истории Темуридов Академии наук Республики Узбекистан - это уникальное здание, построенное в национальном стиле. Это место является не только святыней, но также и научно-исследовательским учреждением. Следовательно, исследования историков эпохи Темуридов, особенно молодых востоковедов широко признаны темуристами всего мира.
18 октября - День основания Государственного музея истории Темуридов. В связи с этой датой Государственный музей истории Темуридов Академии наук Республики Узбекистан, Международный благотворительный фонд Амира Темура и Ташкентское подразделение Благотворительного общественного фонда «Амир Темур» организовали круглый стол, посвященный 22-й годовщине создания музея на тему “Дворец национального самосознания достояния и гордости”. Мероприятие открыл поздравительным словом директор Государственного музея истории Темуридов Академии наук Узбекистана и председатель Международного благотворительного общественного фонда «Амир Темур», Хуршид Файзиев. Затем председатель Ташкентского подразделения Благотворительного общественного фонда «Амир Темур» Мухаббат Шоюсупова рассказала о роли музея в общественно-политической жизни страны.
Администрация музея поставила перед собой цель – познакомить мастеров произведений изобразительного исскуства музея с молодым поколением, в целях развития традиций “наставник-ученик”. В связи с этим были приглашены самоотверженные преподаватели Института национального искусств и дизайна им. Камолиддина Бехзода и Республиканского художественного колледжа - Тойиржон Болтабоев, Абдулазиз Акбарходжаев, Фатиддин Шобаротов, а также ученики и студенты.
Они говорили о творчестве музея, каллиграфа, художника, лорда и мастеров резьбы по дереву.  Ученики и студенты поделились впечатлениями. Участники мероприятия организовали экскурсии по музею и провели фотосессии на память.