O‘zR FА Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti olimlari tomonidan ekologik xavfsiz bioparchalanuvchi polimer plyonka va qadoqlovchi materiallar olish uchun bioparchalanuvchi kompaund ishlab chiqarish texnologiyasi yaratildi va Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan Start Up loyiha holatida moliyalashtirilib, Institutda ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Ishlanma doirasida olinadigan mahsulot poliolefinlar asosida turli sohalarda qo‘llashga mo‘ljallangan bioparchalanuvchi mahsulotlarni (qadoqlash paketlari, plyonkalar, bir martalik idishlar va boshq.) ishlab chiqarish uchun bioparchalanishni ta’minlovchi qo‘shimchalar hisoblanadi.
Mazkur qo‘shimchalarni qo‘llash orqali olinadigan plastik isteʼmol buyumlari bioparchalanuvchanligi, yuqori mexanik xususiyatlari saqlanib qolganligi, inson salomatligi uchun zararli xususiyatlarning mavjud emasligi, chiriganda tuproq infratuzilmasi va unumdorligiga zarar keltirmasligi kabi xususiyatlari bilan tavsiflanadi.
Tarkibida bioparchalanishini taʼminlovchi qo‘shimchalar tutgan plastik polimerlar asosida turli mahsulotlar paketlar (xaltalar), oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qadoqlash, bir martalik foydalaniladigan idishlar ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligida bir yillik o‘simliklarni plyonka ostiga ekishda qadoqlovchi vosita sifatida qo‘llash uchun plyonkalar olishda qo‘llash mumkin.

Ученые Института химии и физики полимеров Академии наук Республики Узбекистан на основе инновационных подходов создали новую технологию производства биоразлагаемых соединений для получения экологически чистых биоразлагаемых полимерных пленок и упаковочных материалов. Создание технологии было профинансировано Агентством инновационного развития в форме Start Up проекта, и на базе Института организовано производство этих соединений.
Полученный в ходе разработки продукт представляет собой биодеградирующую добавку для производства биоразлагаемых изделий (упаковочных пакетов, пленок, одноразовой тары и др.) на основе полиолефинов для использования в различных отраслях промышленности.
Пластиковые потребительские изделия, полученные с использованием этих добавок, характеризуются биоразлагаемостью, высокими механическими свойствами, отсутствием влияния на здоровье людей, а также безвредностью для почвенной инфраструктуры и плодородия почвы при их разложении.
Пластиковые полимеры, содержащие эти добавки, обеспечивающие биоразлагаемость полимерных материалов и изделий, могут использоваться для производства различных изделий, таких как пакеты, упаковки для пищевых и сельскохозяйственных продуктов, одноразовая посуда, а также пленки для использования в качестве упаковочного носителя в сельском хозяйстве при посадке однолетних растений под пленку.