Sohibqiron Amir Temur xotirasi abadiy
2018-yil 9-aprel kuni Amir Temur tavalludining 682 yilligiga bag`ishlab O`zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyi, Toshkent shahar hokimiyati, Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi bilan hamkorligida Toshkent shahridagi Amir Temur xiyobonida “Sohibqiron Amir Temurga ehtirom” nomli tantanali tadbir o`tkazildi. Tadbirga taklif etilgan davlat va jamoat arboblari, xorijiy diplomatik korpus vakillari, mahalla faollari, talaba-yoshlar buyuk Amir Temur haykali poyiga gulchambarlar qo`ydilar.
Tantanali marosimni Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi raisi, tarix fanlari nomzodi Nozim Habibullayev kirish so`zi bilan ochib berdi. Shuningdek, Qozog`istonning O`zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yerik Utembayev, Temuriylar tarixi davlat muzeyi direktori, tarix fanlari nomzodi Xurshid Fayziyev, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, shoir Nosirjon Jo`rayev so`zga chiqdilar. So`ngra “Temurbeklar maktabi” o`quvchilari tomonidan harbiy mashqlar, orkestr ijrosida vatanparvarlik mavzusidagi qo`shiq kuylandi.
Tadbir davomida mehmonlar Temuriylar tarixi davlat muzeyiga taklif qilindi. Muzeyning markaziy kirish eshiklari oldida karnay-surnay sadolari yangradi, san`atkorlar hamda bolalar ijrosida milliy qo`shiq va raqslar ijro etildi.
Doimiy an`anaga muvofiq muzeyda Sohibqiron tavallud kuniga bag`ishlab “Tangalarda aks etgan tarix” nomli ko`rgazma tomoshabinlar hukmiga havola etildi.
Tarixiy merosimiz haqida ma`lumot olish imkonini beruvchi ushbu ko`rgazma orqali temuriylar davlatining bashariyat tamaddunida salmoqli o`rin egallaganiga yana bir bor guvoh bo`lish mumkin.

Посвящение памяти Сахибкирана Амира Темура
9 апреля 2018 года Государственный музей истории Темуридов АН РУз совместно с Администрацией города Ташкента и Благотворительным общественным фондом Амира Темура организовали торжественное мероприятие, посвященное 682-летию со дня рождения Амира Темура. На этом мероприятии государственные и общественные деятели, представители иностранного дипломатического корпуса, активисты махаллей и студенты возложили венки к памятнику великого Амира Темура.
Церемонию открыл председатель Благотворительного общественного фонда Амир Темура Нозим Хабибуллаев. На мероприятии выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Казахстана в Республики Узбекистан Эрик Утембаев, директор Государственного музея истории Темуридов АН РУз Хуршид Файзиев, член Союза писателей Узбекистана поэт Носырджон Джураев. Затем ученики «школы Темурбека» выполнили показательные  военные выступления и исполнили патриотическую песню в под звуки оркестра.
Гости были приглашены в Государственный музей истории Темуридов АН РУз. Вход гостей в Музей происходил под звуки карнай-сурнаев, сопровождался национальными песнями и танцами.
Музей представил гостям новую коллекцию под названием «История отраженная в монетах», посвященную к дню рождения Амира Темура.
Выставка предназначена для широкой публики, она поможет узнать о великом историческом наследии и еще раз засвидетельствовать тот факт, что государство Темуридов занимает значительное место в истории мировой цивилизации.