“Smart Farming” sohasida hamkorlik toʼgʼrisida memorandum imzolandi
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Fizika-texnika va Materialshunoslik institutlari hamda Koreya Respublikasining DK Ecofarm Co., Ltd. kompaniyasi oʼrtasida onlayn muzokaralar olib borildi. DK Ecofarm Koreyada “Аqlli qishloq xoʼjaligi” (Smart Farming) tizimini joriy qilish boʼyicha eng ilgʼor kompaniyalardan biri hisoblanadi. Onlayn muzokaralarning maqsadi – qayta tiklanadigan energiya manbalari, yarim oʼtkazgichli datchiklar va narsalar interneti (Internet of Things – IoT) texnologiyalaridan foydalangan holda Oʼzbekistonda aqlli fermerlik texnologiyalarini birgalikda ishlab chiqish va joriy etish boʼyicha hamkorlik aloqalarini oʼrnatish, shuningdek, ushbu texnologiyalarni tijoratlashtirish bilan bogʼliq loyihalarni birgalikda amalga oshirishdan iborat.
Muzokaralar natijasida OʼzR FА Fizika-texnika va Materialshunoslik institutlari hamda DK Ecofarm Co., Ltd. (Koreya Respublikasi) oʼrtasida hamkorlik toʼgʼrisida memorandum imzolandi.
Kelishuvga muvofiq, tomonlar Oʼzbekistonda “aqlli” qishloq xoʼjaligi texnologiyalarini rivojlantirish va shu bilan bogʼliq boshqa bir qator sohalarda hamkorlik qiladilar. Shuni taʼkidlash joizki, raqamli iqtisodiyotni barpo etish iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida, shu jumladan, Oʼzbekiston uchun muhim tarmoqlardan biri boʼlgan qishloq xoʼjaligida axborot texnologiyalarini joriy etishni nazarda tutadi. Shu maqsadda DK Ecofarm Co., Ltd. bilan hamkorlikning asosiy yoʼnalishi – narsalar interneti texnologiyalaridan va qayta tiklanadigan energiya manbalari hamda yarim oʼtkazgichli datchiklardan foydalangan holda yopiq izolyatsiyalangan tizimlarda qishloq xoʼjaligi mahsulotlarini etishtirish uchun texnik yechimlar ("Аqlli issiqxonalar") va avtomatlashtirilgan intellektual texnologiyalarni birgalikda ishlab chiqish va amaliy qoʼllash boʼladi. Ushbu texnologiyalarni amalda qoʼllash natijasida qishloq xoʼjaligida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish va ish unumdorligini hamda hosildorlikni oshirish imkoniyati yaratiladi.

Были проведены онлайн-переговоры Физико-технического института и Института материаловедения Академии наук Республики Узбекистан с представителями компании DK Ecofarm Co., Ltd. (Республика Корея). DK Ecofarm является одной из компаний-лидеров по внедрению системы “Умное фермерство” (Smart Farming) в Республике Корея. Целью онлайн переговоров являлось установление тесного сотрудничества для совместной разработки и реализации технологий интеллектуального фермерства в Узбекистане с использованием возобновляемых источников энергии, полупроводниковых датчиков и технологий интернета вещей (Internet of Things – IoT), а также совместное выполнение проектов, связанных с коммерциализацией данных технологий.
В результате переговоров подписан меморандум о сотрудничестве между Физико-техническим институтом и Институтом материаловедения АН РУз с компанией DK Ecofarm Co., Ltd. (Республика Корея).
соответствии с соглашением стороны будут сотрудничать в развитии в Узбекистане технологий умного сельского хозяйства и ряда других связанных направлений. Следует отметить, что построение цифровой экономики предусматривает внедрение информационных технологий во все отрасли экономики, в том числе и в сельское хозяйство, которое для Узбекистана является одной из ключевых отраслей. Поэтому основным направлением сотрудничества с компанией DK Ecofarm Co., Ltd. будет совместная разработка и практическое применение совокупности технических решений и роботизированных интеллектуальных технологий выращивания сельскохозяйственных продуктов в закрытых системах («Умных теплицах»), базирующиеся на применении интернета вещей и возобновляемых источников энергии, а также полупроводниковых датчиков. Практическое применение данных технологий позволяет снизить издержки производства в сельском хозяйстве и значительно повысить производительность работ и урожайность сельхозкультур.