Sirojiddin Mirzaev Germaniya Federativ Respublikasining oliy ordeniga loyiq deb topildi
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti, professor Mirzayev Sirojiddin Zayniyevich “Germaniya Federativ Respublikasi oldidagi xizmatlari uchun” ordeni bilan mukofotlandi. Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer nomidan ushbu mukofotni topshirish marosimi 1-iyun kuni Germaniya Federativ Respublikasi elchixonasida bo'lib o'tdi.
Germaniya Federativ Respublikasining O'zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi janob Gyunter Overfildning ta'kidlashicha “Sirojiddin Mirzayev fizika fani sohasida yuksak yutuqlarga erishgan olim bulib, u nafaqat taniqli tadqiqotchi, balki ilm-fanning ajoyib tashkilotchisi. U shuningdek, Aleksandr von Gumboldt fondi fan elchisi hamda O'zbekiston va Germaniya talabalari, olimlari hamkorligini qo'llab-quvvatlaydi”.
“Germaniya Federativ Respublikasi oldidagi xizmatlari uchun” bu Germaniyaning oliy ordenidir. Orden 1951-yilda birinchi federal prezident Teodor Xoyss tomonidan ta’sis etilgan. Bu oliy darajadagi mukofot siyosat va iqtisodiyot sohasida, shuningdek, ijtimoiy, ma'naviy va xayriya sohalarida Germaniya oldidagi xizmatlari uchun nemis va xorij fuqarolariga beriladi.

Вице-президент Академии наук Республики Узбекистан профессор Мирзаев Сирожиддин Зайниевич получил кавалерского креста ордена «За заслуги перед Федеративной Республикой Германии». Церемония вручения ордена от имени президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера состоялась 1 июня в посольстве Федеративной Республики Германии в городе Ташкенте.
Как отметил Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия в Республике Узбекистан господин Гюнтер Оверфельд "Сирожиддин Мирзаев является выдаюшимся ученым в области физики. Он не только выдающийся исследователь, но и отличный организатор науки. Он также является послом науки фонда Александра фон Гумбольдта и его деятельность способствует развитию германо-узбекских научных связей».
«За заслуги перед Федеративной Республикой Германии» - это высший орден Германии. Орден был учрежден в 1951 году первым федеральным президентом Теодором Хойссом. Им награждаются немецкие и иностранные граждане за особые заслуги перед Германией в сфере политики и экономики, а также в социальной, духовной и благотворительной областях.