O'zbekiston xalq yozuvchisi Shukur Xolmirzayev tavalludining 80 yilligi munosabati bilan joriy yil 6-noyabr kuni O'zR FA O'zbek tili, adabiyoti va folklori instituti hamda Termiz davlat universiteti hamkorligida “Shukur Xolmirzayev ijodining ma'naviy-ma'rifiy ahamiyati” mavzusidagi respublika ilmiy-nazariy onlayn konferensiya o'tkazildi. Unda respublikamizda faoliyat yuritayotgan Shukur Xolmirzayev ijodi bilan shug'ullanayotgan yetakchi olimlar, adabiyotshunoslar, yosh tadqiqotchilar, oliy ta'lim muassasalari professor-o'qituvchilari hamda yozuvchining oila a'zolari ishtirok etdi.
Konferensiyada Shukur Xolmirzayev asarlari tahliliga bag'ishlangan ma'ruzalar tinglandi. Yozuvchi ijodining mavzular ko'lami rang-barangligi, serqirra ijodkor ekanligi ta'kidlandi.
Darhaqiqat, Shukur Xolmirzayev ijodining alohida xususiyati shundaki, bu adib o'zbek milliy hikoyachilik san'atini ustozi Abdulla Qahhordan keyin yangi, yuqori bosqichga ko'tardi. Uning povest va romanlari turli xil obraz, xarakterlarga boyligi bilan ajralib turadi.

Состоялась конференция, посвященная 80-летию Шукура Холмирзаева
По случаю 80-летия народного писателя Узбекистана Шукура Холмирзаева 6 ноября т.г. Институтом узбекского языка, литературы и фольклора АН РУз совместно с Термезским государственным университетом проведена  научно-теоретическая онлайн-конференция на тему: «Духовно-просветительское значение творчества Шукура Холмирзаева». В мероприятии приняли участие специалисты, которые занимаются изучением творчества Шукура Холмирзаева: ведущие ученые, литературоведы, молодые исследователи, профессора и преподаватели вузов, а также члены семьи писателя.
На конференции были заслушаны доклады по анализу произведений Шукура Холмирзаева. Было отмечено, что творчество писателя разнообразно и многогранно. Особенность творчества Шукура Холмирзаева заключается в том, что он поднял узбекское национальное повествовательное искусство на новый, более высокий уровень после своего учителя Абдуллы Каххора. Его рассказы и романы отличаются богатством разнообразных образов и персонажей. Конференция прошла на высоком научном уровне.