Shаrqshunoslik instituti аsosiy fondi qoʼlyozmаlаrining elektron kаtаlogi ishgа tushirildi
Germaniyaning Gerda Xenkel fondi homiyligida Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti Аsosiy fondi qoʼlyozmalarining elektron katalogi yaratildi va ishga tushirildi. 27-may kuni shunga bag’ishlangan tadbir o’tkazildi.
Ushbu katalog bir necha yildirki, Institutda katalogizatorlar tomonidan sinovdan oʼtkazilmoqda. Shuningdek, Institutga tashrif buyurgan mahalliy va xorijlik tadqiqotchilar bu katalogdan foydalanish imkoniyatiga ega uning ham ilmiylik va qulaylik jihatlarini qayd etadilar.
Elektron katalog Institut Аsosiy fondidagi barcha qoʼlyozmalarning 25 000 dan ortiq tavsiflarini oʼz ichiga olgan. Katalogning programmasida istalgan asarni uning nomi yoki muallifining ismini terish bilan soniyalar ichida topish mumkin. Bundan tashqari, Elektron katalog asarlar nusxalarini solishtirish va oʼrganish uchun keng imkoniyatlarni yaratadi.
Katalog va aynan loyiha doirasida ishlab chiqilgan uning programmasiga ham mahalliy hamda qoʼshni davlatlar ilmiy muaasasa va kutuxonalari qiziqish bildirmoqdalar. Masalan, hozirda Institut begʼaraz yordam sifatida boshqa muassasalarga mazkur programmani taqdim etib kelmoqda. Hozirgi kunda Samarqanddagi Imom Buxoriy ilmiy markazi, Oʼzbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Xorijdagi Oʼzbekistonga oid madaniy boyliklar boshqarmasi kabi muassasalar qoʼlyozmalar va boshqa artefaktlar tavsiflarini ushbu elektron katalog programmasi bazasida kiritib boshlaganlar.
Yaratilgan Elektron katalog Davlatimiz Rahbari tomonidan imzolangan yozma merosni asrash, oʼrganish va targʼib etishga qaratilgan qator qarorlar bilan toʼla hamohang boʼlib, kelgusida Oʼzbekistondagi boshqa yozma manbalar xazinalari uchun ham bir etalon boʼlib xizmat qilishi shubhasiz. Umid qilamizki, bugun ilm ummoniga suzishga qoʼyib yuborilayotgan Elektron katalog jahon ilmiga munosib xizmat qiladi.

Электронный каталог рукописей Главного фонда Института востоковедения Академии наук Республики Узбекистан создан и запущен под эгидой Фонда Герды Хенкель Германии. Мероприятие, посвященное этому, состоялось 27 мая 2022 г.
Этот каталог тестировался каталогизаторами Института в течение нескольких лет. Также отечественные и зарубежные исследователи, посещающие Институт, отмечают научный и удобный аспекты доступа к этому каталогу.
Электронный каталог содержит более 25 000 описаний всех рукописей основного фонда Института. В созданной поисковой Программе Каталога можно найти любую работу за считанные секунды, набрав ее название или имя автора. Кроме того, Электронный каталог предоставляет широкие возможности для сравнения и изучения копий произведений.
Каталог и его Программа, разработанные в рамках проекта, представляют интерес для ученых, отечественных и зарубежных научных учреждений, и библиотек. Например, в настоящее время Институт предоставляет эту программу другим учреждениям в качестве безвозмездного гранта. В настоящее время такие учреждения, как Научный центр имама Бухари в Самарканде, Департамент культурного наследия Узбекистана за рубежом при Министерстве туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, начали включать описания рукописей и других артефактов в эту Программу Электронного каталога.
Созданный Электронный каталог находится в полном соответствии с рядом постановлений Президента Республики Узбекистан, принятых по вопросам сохранения, изучения и популяризации письменного наследия и, несомненно, послужит ориентиром для других письменных источников Узбекистана. Мы надеемся, что Электронный каталог, который сегодня начал свое функционирование, послужит мировой науке.