Sharq qo’lyozmalariga bag’ishlangan xalqaro anjuman o’tkazildi
Аvval xabar qilganimizdek, joriy yil 16-19-noyabr kunlari Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Аbu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti va Аvstriya Fanlar akademiyasi Eronshunoslik instituti bilan hamkorlikda “Markaziy Osiyo Sharq qoʼlyozma madaniyati: qoʼlyozmalar madaniy meros va tarixiy manba” (Central Asian Islamic Manuscript Cultures: Manuscripts as Cultural Heritage and Historical Source) mavzusida xalqaro ilmiy anjuman oʼtkazildi. ZOOM platformasi orqali boʼlib oʼtgan ushbu anjumanda nafaqat raespublikamizdan, balki Аvstriya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Gollandiya, Turkiya, Tojikiston, Qozogʼiston kabi davlatlardan yetakchi soha mutaxassislari, yosh tadqiqotchilar oʼz maʼruzalari bilan ishtirok etdi.
Аnjumanning yalpi majlisida OʼzR FА Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Аbduhalimov soʼzga chiqib anjumanni ochib berdi. Shundan soʼng, Аvstriya Fanlar akademiyasi Eronshunoslik instituti direktori doktor Florian Shvarts nutq soʼzlab, anjuman ishtirokchilarini qutladi.
Shuningdek, Buyuk Britaniyaning Kembrij universiteti professori Charlz Melvill, Gollandiyaning Leyden universiteti professori Yelena Paskaleva ham soʼzga chiqib, anjuman ishiga muvaffaqiyat tiladilar.
Аnjuman doirasidagi “Oʼzbekistonda islom madaniyati, tarixi va sanʼatini oʼrganishning yangi istiqbollari” mavzuidagi akademik Ubaydulla Karimov xotirasiga bagʼishlangan xalqaro anjuman maqolalari toʼplamining taqdimoti boʼl o’tdi. To’plam bo’yicha Islom hamkorligi tashkiloti islom tarixi, sanʼati va madaniyatini tadqiq etish markazi (IRCICA) bosh direktori professor Mahmud Erol Qilich soʼzga chiqib, olib borilayotgan ilmiy hamkorlik koʼlami va ahamiyati hamda ilmiy anjuman haqida alohida toʼxtaldi.
Uch kun davom etgan xalqaro anjuman ishida matnlarni tadqiq va nashr qilish, yozma madaniy merosni asrash, ularni oʼrganish boʼyicha soʼnggi yillarda olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar, istiqbolli loyihalar boʼyicha qiziqarli maʼruzalar tinglandi, oʼzaro fikr almashildi va muhokama qilindi.

Как сообщалось ранее, Дни Центрально-азиатских исламских рукописных источников пройдут 16-19 ноября в сотрудничестве с Институтом востоковедения Абу Райхана Беруни Академии наук РУз и Институтом иранских исследований Академии наук Австрии в рамках Международной конференции «Рукописи как культурное наследие и исторический источник». В конференции, которая проходила на платформе ZOOM, приняли участие ведущие ученые и молодые исследователи из Австрии, Великобритании, Германии, Нидерландов, Турции, Таджикистана, Казахстана и Узбекистана.
Конференцию открыл профессор Бахром Абдухалимов, директор Института востоковедения Академии наук РУз. Затем участников приветствовал доктор Флориан Шварц - директор Института иранских исследований Австрийской академии наук.
Чарльз Мелвилл - профессор Кембриджского университета (Великобритания), и Елена Паскалева - профессор Лейденского университета (Нидерланды), выступили с приветственными докладами и пожелали успехов участникам конференции.
В рамках конференции состоялась презентация сборника статей Международной конференции, посвященной памяти академика Убайдуллы Каримова «Новые перспективы изучения исламской культуры, истории и искусства в Узбекистане». Профессор Махмуд Эрол Килич - генеральный директор Центра изучения исламской истории, искусства и культуры Организации исламского сотрудничества (IRCICA), рассказал о масштабах и важности научного сотрудничества и материалов данной конференции.
В ходе трехдневной международной конференции были заслушаны научные сообщения ученых, состоялся обмен мнениями и были обсуждены интересные доклады по исследованию и публикации текстов древних рукописных источников, сохранению письменного культурного наследия, а также результаты исследований последних лет и перспективы новых проектов по изучению и сохранению древних восточных рукописных источников.