RASMIY MUNOSABAT: Toshkent botanika bog‘ida reja asosida sanitar tozalash va kesish ishlari olib borilmoqda
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlar (https://www.facebook.com/ol.ga.rahimova.250616/posts/pfbid03YcdRDdefADDCzfVkDKeWyWvoGqsCJ36nzhsApULN3Ht9oFUp4gtaWRpicSxwgQDl) bo‘yicha О‘zbekistogn Respublikasi Fanlar akademiyasi mazkur holatni belgilangan tartibda о‘rganib chiqib quyidagilarni ma’lum qiladi:
О‘zbekistogn Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti huzuridagi Akademik F.N. Rusanov nomidagi Toshkent Botanika bog‘i о‘simlik dunyosini va uning genetik fondini saqlab qolish, kamyob va yо‘qolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi holda о‘suvchi о‘simlik turlarini hujjatlashtirilgan jonli kolleksiyalarini tashkil etish orqali sun’iy yaratilgan sharoitlarda tadqiq etish, о‘zga tabiiy-iqlim sharoitiga mansub о‘simlik turlarini iqlimlashtirish va takror kо‘paytirish maqsadida tashkil etilgan. Botanika bog‘ining mohiyatidan kelib chiqqan holda ilmiy tadqiqotlar olib borish, о‘simlik dunyosini muhofaza qilish, о‘simlik turlarining jonli kolleksiyalarini namoyish etish va biologik xilma-xillik borasidagi bilimlarni targ‘ib qilish vazifalari yuklatilgan.
Ayni paytda Toshkent botanika bog‘ida reja asosida sanitar tozalash va kesish ishlari olib borilmoqda. Ushbu tadbirlar, avvalo, bog‘ hududidagi noyob va qimmatli о‘simliklar kolleksiyalarining sog‘lom holatini saqlash, ularning barqaror о‘sishi va rivojlanishini ta’minlash, shuningdek, fitosanitar holatni yaxshilashga qaratilgan.
Shu bilan birga, qurib qolgan, shikastlangan yoki kasallangan daraxt va butalarni bartaraf etish orqali tashrif buyuruvchilar xavfsizligini ta’minlash hamda ehtimoliy xavf-xatarlarning oldini olish maqsad qilingan. Barcha ishlar sohaning malakali mutaxassislari ishtiroki asosida, belgilangan me’yor va qoidalarga qat’iy rioya etgan holda amalga oshirilmoqda.
Sanitar tozalash: Daraxt va butalarning tabiiy o‘sishiga xalaqit beruvchi hamda zararkunandalar ko‘payishiga sabab bo‘luvchi qurigan shox-shabbalari bartaraf etiladi. Bu o‘simliklarning fiziologik yashash muddatini uzaytirishga xizmat qiladi;
Agrotexnik tadbirlar: Ekspozitsiyalardagi madaniy va noyob o‘simlik turlarini begona (agressiv) o‘tlardan tozalash ishlari bog‘ning umumiy ekotizimiga zarar yetkazmagan holda, tanlov asosida olib boriladi.
Ushbu tadbirlar bog‘ning o‘rmon turi bo‘lgan tabiiy qatlamli tuzilishini buzishga emas, aksincha, bioxilma-xillikni saqlab qolish va fitosanitar barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan.
Ma’lumot o‘rnida: Toshkent Botanika bog‘i Markaziy Osiyodagi birinchi tashkil etilgan ilmiy markaz hisoblanadi va 100 yildan ortiq tarixga ega ilmiy-tadqiqot muassasasi sifatida о‘simlik xilma-xilligi obyektlarini keng kо‘lamli о‘rganish, muhofaza etish va obodonlashtirish va kо‘kalamzorlashtirish obyektlarini yangi turlardagi assortiment bilan davriy ravishda ta’minlab kelishda beqiyos ahamiyatga ega bо‘lib kelmoqda. Ayni paytda Botanika bog‘ining ilmiy kolleksiyalarida 2450 dan ortiq о‘simlik turlari bor. Bundan tashqari, bog‘ О‘zbekistonda milliy qizil kitobga kiritilgan 40 dan ortiq noyob va endem turlari saqlab kelayotgan yagona ilmiy maskan hisoblanadi.

В Ташкентском ботаническом саду в соответствии с планом проводятся санитарная уборка и обрезка растений
Согласно сообщениям, распространенным в социальных сетях  (https://www.facebook.com/ol.ga.rahimova.250616/posts/pfbid03YcdRDdefADDCzfVkDKeWyWvoGqsCJ36nzhsApULN3Ht9oFUp4gtaWRpicSxwgQDl), Академия наук Республики Узбекистан, изучив ситуацию в установленном порядке, объявляет следующее:
Ташкентский ботанический сад имени академика Ф.Н. Русанова при Институте ботаники Академии наук Республики Узбекистан был создан с целью сохранения флоры и ее генетического фонда, изучения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов дикорастущих растений в искусственно созданных условиях путем организации документированных живых коллекций, акклиматизации и размножения видов растений, принадлежащих к другим природным и климатическим условиям. Исходя из сущности Ботанического сада, ему поставлены задачи проведения научных исследований, защиты флоры, демонстрации живых коллекций видов растений и распространения знаний о биоразнообразии.
В настоящее время в Ташкентском ботаническом саду проводятся санитарные работы по очистке и обрезке растений в соответствии с планом. Эти мероприятия направлены, прежде всего, на поддержание здорового состояния редких и ценных коллекций растений в парке, обеспечение их стабильного роста и развития, а также улучшение фитосанитарного состояния.
Одновременно с этим, целью является обеспечение безопасности посетителей и предотвращение возможных опасностей путем удаления мертвых, поврежденных или больных деревьев и кустарников. Все работы проводятся с участием квалифицированных специалистов в данной области, в строгом соответствии с установленными стандартами и правилами.
Санитарная очистка: удаляются сухие ветви и сучья, которые мешают естественному росту деревьев и кустарников и способствуют размножению вредителей. Это служит для продления физиологической жизни растений;
Агротехнические мероприятия: на выборочной основе проводится очистка экспозиций от чужеродных (агрессивных) сорняков культурных и редких видов растений, не наносящих вреда общей экосистеме парка.
Эти меры направлены не на разрушение естественной ярусной структуры парка, представляющего собой лесной тип, а на сохранение биоразнообразия и обеспечение фитосанитарной стабильности.
Для информации: Ташкентский ботанический сад — научно-исследовательское учреждение с более чем 100-летней историей, играет непревзойденную роль в масштабном изучении растительного разнообразия, его охране и периодическом обеспечении ландшафта и объектов озеленения разнообразными новыми видами. В настоящее время научные коллекции Ботанического сада насчитывают более 2450 видов растений. Кроме того, сад является единственным научным учреждением в Узбекистане, где хранится более 30 редких и эндемичных видов, занесенных в национальную Красную книгу.