“Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini taʼminlash toʼgʼrisida”gi qonuni imzolandi
“Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini taʼminlash toʼgʼrisida”gi qonuni imzolandi. Qonun 5 bob, 26 moddadan iborat. Qonunda Vazirlar Mahkamasi, Favqulotda vaziyatlar vazirligi, Fanlar akademiyasi, Qurilish vazirligi hamda davlat hokimiyati organlarining seysmik xavfsizlikni taʼminlash sohasidagi vakolatlari belgilab berildi.
Unga koʼra:
- Vazirlar Mahkamasi masʼul davlat organlari faoliyatini muvofiqlashtiradi, seysmik xavf darajasini kamaytirish boʼyicha amalga oshirilayotgan tadbirlarni nazorat qiladi.
- Seysmik xavfsizlikni taʼminlash obyektlari ahamiyatiga koʼra 4 ta toifaga boʼlinmoqda:
* xavflilik omili past (I toifa, vaqtincha pavilyonlar, kioskalar, omborlar v.b.);
* oʼrta (II, yakka tartibdagi uy-joylar (3 qavatgacha), oromgohlar, umumiy ovqatlanish v.b.);
* yuqori (III, koʼpriklar, tonnellar, yoʼl oʼtkazgichlar, oʼrta va koʼp qavatli (3 va undan yuqori) uylar hamda mehmonxonalar, taʼlim muassasalari v.b.);
* oʼta yuqori (IV, suv omborlari toʼgʼonlari, GESlar, mudofaa obyektlari, radiaktiv moddalarni saqlash, tozalash va koʼmish obyektlari v.b.);
- Bino va inshootlarning seysmik mustahkamligi boʼyicha tekshiruv va monitoringni oʼtkazishning quyidagi tartibi oʼrnatilmoqda:
* II–IV toifa obyektlari har besh yilda seysmik mustahkamlik boʼyicha vizual tekshiruvdan oʼtkaziladi;
* III–IV toifa obyektlari har oʼn yilda seysmik mustahkamlik boʼyicha instrumental texnik tekshiruvdan oʼtkaziladi;
* suv omborlari toʼgʼonlari va gidroelektr stantsiyalarida instrumental texnik tekshiruvlar yiliga ikki marta oʼtkaziladi;
* har bir kuchli zilziladan soʼng (5,0 magnitudali) suv omborlari toʼgʼonlarida zudlik bilan instrumental texnik tekshiruvlar oʼtkaziladi.
- Kuchli zilzilalar natijasida zarar koʼrgan obyektlarni tiklash Davlat byudjeti, xalqaro moliya institutlari mablagʼlari va boshqa taqiqlanmagan manbalar hisobidan amalga oshirilishi belgilangan.
- Fuqarolarning seysmik xavfsizlikni taʼminlash sohasidagi huquqlari va majburiyatlari belgilangan.
Eslatib oʼtamiz, mazkur Qonun Oliy Majlis Senatining 31-iyul kungi XVII yalpi majlisida maʼqullangan edi.

Принят Закон Республики Узбекистан «Об обеспечении сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан»
Принят Закон Республики Узбекистан «Об обеспечении сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан» №ЗРУ-713 от 13 сентября 2021 г. Закон состоит из 5 глав и 26 статей. Закон определяет полномочия Кабинета министров, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Академии наук, Министерства строительства и государственных органов в области сейсмической безопасности.
Данный Закон утверждает, что:
- Кабинет Министров Республики Узбекистан координирует деятельность ответственных государственных органов, контролирует принимаемые меры по снижению уровня сейсмического риска.
- Объекты сейсмической безопасности подразделяются на 4 категории по степени их важности:
* низкий фактор риска (I категория, временные павильоны, киоски, склады и др.);
* средний (II, особняки (до 3 этажей), турбазы, общепит и др.);
* высокий (III, мосты, тоннели, путепроводы, средние и многоэтажные (3 и выше) дома и гостиницы, учебные заведения и др.);
* очень высокий (IV, водохранилища, гидроэлектростанции, оборонные сооружения, сооружения для хранения, обработки и захоронения радиоактивных веществ и др.);
- Установлен следующий порядок обследования и контроля сейсмостойкости зданий и сооружений:
* Объекты категорий II-IV проходят визуальный осмотр на сейсмостойкость каждые пять лет;
* Объекты III-IV категорий подлежат инструментальному техническому обследованию на сейсмостойкость каждые десять лет;
* Инструментальные технические обследования водохранилищ и гидроэлектростанций проводятся два раза в год;
* После каждого сильного землетрясения (магнитудой 5,0 и более) незамедлительно проводятся инструментально-технические обследования плотин водохранилищ.
- Восстановление объектов, пострадавших от сильных землетрясений, будет осуществляться за счет государственного бюджета, средств международных финансовых институтов и других незапрещенных источников.