O’zbekiston Fanlar akademiyasi Fizika-texnika instituti olimlari tomonidan “Quyosh kollektorining issiqlik qabul qiluvchi yassi paneli” ishlab chiqildi va Oʼzbekiston Respublikasi Аdliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi tomonidan ixtiro muallifiga patent berildi.
Quyosh kollektori-issiqlik tashuvchisini isitish uchun quyosh energiyasini issiqlikka aylantirish uchun moʼljallangan qurilmadir. Аbsorber, quyosh kollektorining eng muhim qismi yaʼni yuragi hisoblanadi. Yassi panelni tayyorlashda va kollektorining issiqlik samaradorligini oshirishda uning materiali va selektiv qoplamasining sifatiga katta ahamiyat beriladi. Shu munosabat bilan, yuqori samaradorlikka ega, modernizatsiya qilingan, yaxlit ishlangan quyosh suv isitish kollektori uchun alyuminiy qotishmasidan kassetali absorber ishlab chiqildi.
Ixtiro geliotexnika, quyosh energiyasi vositasida suv isitish va fuqarolik, sanoat binolari hamda kommunal-maishiy obyektlarining issiqlik taʼminotida foydalanishga moʼljallangan.
Ixtironing asosiy vazifasi quyosh kollektorining issiqlik qabul qiluvchi panelini samarali ishlashini va kollektorni yigʼishda uni oson va qulay boʼlishini taʼminlashdan iborat.
Ixtiro mohiyati shundan iboratki, issiqlik qabul qiluvchi elementlar (panellar) chekkalarida joylashtirilgan qulflari bilan tayyorlangan boʼlib, bir-biriga shu qulflar orqali kiydirilib bir tekislikda yigʼilib yaxlit issiqlik qabul qiluvchi panelni tashkil etadi va gidravlik kanallari kassetali panelning koʼndalang kesimida bir tekis joylashtirilgan boʼlib issiqlik almashinish yuzasini bir necha borobar oshiradi. Issiqlik almashinish yuzasi ortishi bilan kollektorning samaradorligi ham ortadi. Panelning taram-taram boʼlgan ustki qismidagi selektiv qoplama ham qoʼshimchasiga 10-12% samaradorlikni oshirib beradi.

Ученые Физико-технического института Академии наук Узбекистана разработали «Плоскую панель солнечного коллектора» и получили на неё патент Республики Узбекистан.
Солнечный коллектор - это устройство, предназначенное для преобразования солнечной энергии в тепло для нагрева теплоносителя. Поглотитель - важнейшая часть солнечного коллектора. При изготовлении плоских панелей и повышении теплового КПД коллектора большое внимание уделяется качеству его материала и выбору покрытия. В связи с этим был разработан кассетный поглотитель из алюминиевого сплава для высокоэффективного модернизированного интегрированного солнечного водонагревательного коллектора.
Основная задача изобретения - обеспечить эффективную работу радиатора солнечной панели и сделать сборку коллектора простой и удобной.
Сущность изобретения заключается в том, что теплопоглощающие элементы (панели) коллектора выполнены с размещенными по краям замками, скрепляющие эти элементы между собой, которые собираются в одной плоскости, образуя единую касетную теплоприемную панель. При этом приемная поверхность коллектора увеличивается, что приводит к увеличению в несколько раз эффективности теплообмена. Селективное покрытие, нанесенное на морщинистой верхней части панели касетного коллектора также увеличивает его эффективность еще на 10-12%.
Изобретение предназначено для использования в гелиотехнике, создании солнечных водонагревателей, а также в отопительных системах гражданских, промышленных зданий и коммунальных предприятий.