Qoraqalpog‘iston yaylovlarini baholash bo‘yicha unikal raqamli baza yaratildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi yaylovlaridan samarali foydalanish va ularni muhofaza qilish uchun yangi, unikal raqamli ma’lumotlar bazasi ishga tushirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti Geobotanika laboratoriyasi olimlari tomonidan davlat dasturi doirasida yaratilgan ushbu unikal raqamli ma’lumotlar bazasi Qoraqalpog‘istonning 93% yaylov hududini qamrab oladi va 168 ta yaylov xilini 21 ta mezon asosida baholash imkonini beradi.
Yaylovlar va ularning xususiyatlari to‘g‘risida to‘liq ma’lumotlar qurg‘oqchil yerlarda chorva mollarining sog‘lom va samarali boqishini ta’minlashga xizmat qiladi. Bu baza yaylovlardan foydalanish samaradorligini oshirish va ekologik barqarorlikni saqlashga qaratilgan.
Qoraqalpog‘iston yaylovlarining yangi raqamli ma’lumotlar bazasi respublika yaylov ekotizimlarining iqtisodiy, ekologik va zootexnikaviy ahamiyatini zamonaviy baholash, ulardan foydalanish tizimini tubdan takomillashtirishda muhim qadam bo‘ladi.

Создана уникальная цифровая база данных для оценки пастбищ Каракалпакстана
В Каракалпакстане была внедрена новая уникальная цифровая база для эффективного использования пастбищ и их охраны.
Данная цифровая база данных, созданная учеными лаборатории геоботаники Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан в рамках государственной программы, охватывает 93% площади пастбищ Каракалпакстана и позволяет провести оценку 168 разность пастбищ по 21 критерию.
Полная информация о пастбищах и их характеристиках поможет обеспечить здоровое и эффективное пастбищное содержание скота в засушливых районах. Эта база направлена на повышение эффективности использования пастбищ и сохранение экологической устойчивости.
Новая цифровая база пастбищ Каракалпакстана станет важным шагом в современной оценке экономического, экологического и зоотехнического значения пастбищных экосистем республики, а также в коренном усовершенствовании системы их использования.