Qoraqalpogʼiston boʼylab ilmiy-tadqiqot ishlari davom etmoqda
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti va Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qoʼmitasi xodimlari hamkorlikda Qoraqalpogʼiston Respublikasining Taxtakoʼpir, Karauzyak, Qanlikoʼl va Kegeyli tumanlarining belgilangan asosiy hududlarida “Qoraqalpogʼistonning kamyob va yoʼqolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi hayvon turlari kadastri” loyihasi doirasida ekspeditsiya tashkil qilindi.
Ekspeditsiya davrida Beltogʼ platosining chinkoldi tekisliklari, Karatereng va Dovutkoʼl koʼllari, Аkpetki va Jaltirbas koʼllar tizimi hamda Kuskantogʼda (Tasmankoʼl va Tuzli koʼllari) izlanishlar olib borildi. Ushbu hududlarning har biri oʼrganish, doimiy monitoring olib borish va muhofazaga muhtoj boʼlgan nodir zoologik komplekslar hisoblanadi.
Ekspiditsiya jarayonida Oʼzbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan qushlardan 18 tur – qizil gʼoz, kichik qoravoy, kichik oq qarqara, qoravoy, qoshiq burun, vishildoq oqqush, pushti va jingalakli saqoqqushlar, oqbosh oʼrdak, oqkoʼz, katta uzunburun baliqchi, katta veretennik, ilonxoʼr burgut, burgut, choʼl burguti, oq dumli suvburgut va dasht miqqiysi, sudralib yuruvchilardan – Oʼrta Osiyo choʼl toshbaqasi va qum boʼgʼma iloni, sutemizuvchilar orasida jayron va qora ignali tipratikanlarga doir maʼlumotlar olindi. Jami sudralib yuruvchilardan 10 tur, qushlardan 50 dan ortiq tur va sutemizuvchilardan 13 tur hisobga olindi.
Yuqorida keltirilgan umurtqali hayvonlardan tashqari mintaqa uchun qiziqarli boʼlgan Matrap toʼgarakboshi, kichik baliqchi, qizqush, xoʼja savdogar, toʼqay mushugi kabi turlar ham uchratildi.
Olingan maʼlumotlar Oʼzbekiston Respublikasi Qizil kitobining keyingi nashrlarini tayyorlaganda maʼlumotlarni yangilashda va Qoraqalpogʼiston kadastr baʼzasini toʼldirishda, shuningdek, yovvoyi tabiatdan turlarni olish uchun qaror qabul qilganda muhim rol oʼynaydi.

Исследования продолжаются по всему Каракалпакстану
В рамках проекта «Кадастр редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких животных Каракалпакстана» осуществлена совместная экспедиция сотрудников Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан и Государственного комитета по Экологии и охране окружающей среды на выделенных ключевых территориях Тахтакупырского, Караузякского, Канлыкульского и Кегейлийского районов Республики Каракалпакстан.
Были обследованы причинковая равнина плато Бельтау, оз. Каратеренг, система озер Акпетки и Жылтырбас, оз. Дауткуль и возвышенность Кускантау (озера Тасманколь и Тузлий). Каждая из этих территорий характеризуются уникальными зоологическими комплексами, нуждающимися в изучении, сохранении и последующем регулярном мониторинге.
Были получены сведения по 18 видам птиц, включённых в Красную книгу Республики Узбекистан – розовый фламинго, малый баклан, малая белая цапля, каравайка, колпица, лебедь-шипун, розовый и кудрявый пеликаны, савка, белоглазый нырок, большой веретенник, большой кроншнеп, змееяд, беркут, змееяд, степной орел, орлан-белохвост и степная пустельга. Два вида рептилий – среднеазиатская черепаха и песчаный удавчик. Среди редких млекопитающих были учтены – длинноиглый ёж и джейран. Всего учтены 10 видов рептилий, более 50 видов птиц и 13 видов млекопитающих.
Кроме вышеперечисленных позвоночных животных, были отмечены такие интересные виды для региона как сетчатая круглоголовка, малая чайка, чибис, саксаульная сойка, камышовый кот и другие.
Полученные сведения дополнят кадастровую базу Каракалпакстана, послужат для обновления информации при подготовке последующего издания Красной книги Республики Узбекистан, а также будут играть важную роль во время принятий решений об изъятии видов из дикой природы.