Qirg‘iziston Milliy Fanlar akademiyasi delegatsiyasining O‘zbekiston Fanlar akademiyasiga tashrifi
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti S.Sh.Jeenbekovning O‘zbekistonga 2017 yil dekabr oyidagi rasmiy tashrifi chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Qirg‘iziston Milliy Fanlar akademiyasi o‘rtasida ilmiy-texnikaviy hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risidagi bitim imzolangan edi.
Shu munosabat bilan joriy yilning 2-may kuni Qirg‘iziston Milliy Fanlar akademiyasi prezidenti M.S.Djumataev boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Prezidiumiga tashrif buyurdi.
Mehmonlarni FA prezidenti B.S.Yuldashev, bosh ilmiy kotibi va vitse-prezidentlari kutib oldi hamda ikki davlat o‘rtasida ilm-fanni rivojlantirish, yangi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab olish bo‘yicha muzokaralar olib borishdi.

Визит делегация Национальной академии наук Кыргызстана в Академию наук Узбекистана
В ходе официального визита Президента Кыргызской Республики С.Ш.Жээнбекова в Республику Узбекистан в декабре 2017 г. был подписан Договор о развитии научно-технического сотрудничества между Академией наук Республики Узбекистан и Национальной Академией наук Кыргызстана.
В этой связи 2 мая 2018 г. делегация НАН Кыргызстана во главе с президентом Национальной Академии наук Кыргызстана М.С.Джуматаевым посетили Президиум Академии наук РУз.
Прибывших гостей приветствовали президент Академии наук Республики Узбекистан Б.С.Юлдашев, главный учёный секретарь и вице-президенты, провели переговоры о развитии науки, об определении новых направлений сотрудничества между двумя странами.