Qirg`iziston Milliy Fanlar akademiyasi delegatsiyasi tashrifi davom etmoqda
Qirg`iziston Milliy Fanlar akademiyasi prezidenti M.S.Djumatayev boshchiligidagi delegatsiya 3-may kuni O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining bir nechta ilmiy-tadqiqot muassasalariga tashrif buyurishdi.
Xususan, Genomika va bioinformatika markazida g`o`za genlari injeneriyasi va genomikasi yo`nalishida olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar, Toshkent viloyatining Parkent tumanidagi “Fizika-Quyosh” ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi Materialshunoslik institutida tadqiqotchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, quyosh energiyasidan foydalanish sohasida olib borilayotgan ilmiy izlanishlar, hayotga tatbiq etilayotgan loyihalar mehmonlarda katta qiziqish uyg`otdi.
Shuningdek, mehmonlar kunning ikkinchi yarmida O`simlik moddalari kimyosi institutida bo`lib, farmasevtika sohasida yo`lga zamonaviy ishlab chiqarish va bu borada o`zbekistonlik olimlar tomonidan olib borilayotgan ilmiy izlanishlar bilan yaqindan tanishdilar.

3 мая делегация во главе с Президентом Национальной академии наук Кыргызстана М. Джуматаевым посетила ряд научно-исследовательских институтов Академии наук Республики Узбекистан.
Члены делегации ознакомилась с исследованиями, проводимыми по генной инженерии и геномике в Центре геномики и биоинформатики, а также исследованиями по использованию солнечной энергии, проводимыми в Институте материаловедения НПО «Физика-Солнце» в Парктенском районе Ташкентской области. Особенно гостей заинтересовали научные проекты, осуществляемые в Узбекистане, в этой области.
Во второй половине дня, члены делегации посетили Институт химии растительных веществ и ознакомились с современным производством в области фармацевтики и научными исследованиями, проводимыми узбекскими учеными в этой области.
Результаты, полученные институтами Академии наук Республики Узбекистан произвели большое впечатление на членов делегации НАН Кыргызстана.