2018-yil 26-sentabr kuni ham davom etgan “Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish: yangi tadqiqotlar, texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumanda respublikamizda faoliyat yuritayotgan “OFTOB-NUR”, “Mir-Solar”, “Techno future”, “StarSolar” va qator xorijiy ishlab chiqarish korxonalarining zamonaviy quyosh texnologiyalari koʻrgazmasi tashkil etildi. Shuningdek, ishtirokchilar Katta Quyosh Sandoni noyob obyektiga tashrif buyurishdi va noyob obyekt faoliyati bilan tanishishdi.
Ilmiy-amaliy anjuman ishida AQSH, Germaniya, Rossiya, Ukraina davlatlarning qator yetakchi xorijiy ilmiy markaz va ilmiy tekshirish institutlari olimlari, shuningdek, respublikamizda katta quvvatli fotoelektrik stansiyalar qurilishida ishtirok etayotgan «SkyPower Global» va«GRAAES INTERNATIONAL» kabi yirik investitsion korxonalar vakillari ham qatnashdilar.
Ilmiy-amaliy anjuman yakunida bugungi kunda dolzarb boʻlib turgan qayta tiklanuvchan energiya manbalaridan foydalanishning zamonaviy fundamental va amaliy masalalari, energiyani bir turdan boshqa turga oʻzgartirish jarayonlarini modellashtirish, ularning ekologik ahamiyati, sohadagi innovatsion texnologiyalar va OTMlarda soha mutaxassislarini tayyorlash hamda qayta tayyorlash masalalari boʻyicha qator masalalar muhokama qilindi va taklif-mulohazalar atroflicha oʻrganib chiqildi va kelajakda bajarilishi lozim boʻlgan vazifalar belgilab olindi.

Завершена научно-практическая конференция в области использования возобновляемых источников энергии
26 сентября 2018 года на республиканской научно-практической конференции на тему «Использование возобновляемых источников энергии: новые исследования, технологии и инновационные подходы» была проведена выставки современных солнечных технологий, разработанных отечественными компаниями “OFTOB-NUR”, “Mir-Solar”, “Techno future”, “StarSolar” и ряда зарубежных производительных компаний. А также, участники посетили уникальный объект Большая Солнечная Печь и ознакомились деятельностью объекта.
В научно-практической конференции приняли участие зарубежные ученые исследователи из ведущих центров и научно-исследовательских институтов из таких стран, как США, Германия, Россия, Украина, а также представители крупных инвестиционных компаний как «SkyPower Global» и «GRAAES INTERNATIONAL», участвующих в строительстве солнечных фотоэлектрических станций больших мощностей в Республике.
В данной научно-практической конференции были обсуждены вопросы широкого круга посвященные к использованию возобновляемых источников энергии, в том числе, результатов фундаментальных и прикладных научных исследований разрабатываемых инновационных технологий и решений, а также вопросов подготовки и переподготовки кадров в области возобновляемых источников энергии и обсуждены планы на перспективу развития данной отрасли в стране.