Topilmalar qadimgi Qanqa shahri shahristonida joylashgan katta karvonsaroy hududida ochildi. Qadimgi shaharning janubiy darvozasidan taxminan 60 metr masofada joylashgan bu karvonsaroyning umumiy o‘lchami taxminan 100×70 metrni tashkil etadi. Bino o‘zining me’moriy mahobati bilan ajralib turadi.
Karvonsaroy xonalaridan birida olib borilayotgan qazuv jarayonida xonalar devorlaridan qulab tushgan devoriy surat bo‘laklari aniqlandi. Ular 25×30, 15×20 va 30×35 santimetr o‘lchamda bo‘lib, bu karvonsaroy xonalari devoriy suratlar bilan bezatilganini tasdiqlaydi. Topilmalar arablar bosqinidan keyin ma’lum vaqt yo‘qolib ketgan devoriy bezak san’ati Toshkent hududida ham 10 – 11-yuzyilliklarda qayta tiklanganini ko‘rsatadi.
Arxeologik ma’lumotlarga ko‘ra, shunga o‘xshash devoriy rasmlar Samarqand va Axsikent yodgorliklarida ham aniqlangan. Madaniy meros agentligi Samarqand arxeologiya instituti restavratorlari ishtirokida o‘rganilayotgan ushbu suratlar Toshkentda ham devoriy suratchilik maktabi mavjud bo‘lganini ko‘rsatadi. Yodgorlikda 2023-yili olib borilgan arxeologik izlanishlar davomida 5 – 7-yuzyilliklarga oid devoriy suratlari qayd etilgan edi.
Qanqa shahridagi ushbu topilma nafaqat hududning madaniy hayoti va san’at rivojini yoritishda, balki Toshkent voxasi o‘rta asrlar tarixini yangi qirradan o‘rganishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Находки древнего города Канка: зафиксированы фрески X–XI веков
На второй день археологических раскопок, проводимых археологами Института истории Академии наук Узбекистана под эгидой Ташкентского областного хокимията, была обнаружена уникальная находка – фрески X–XI веков н.э.
Находки древних фресок были обнаружены на территории крупного караван-сарая, расположенного в городище Канка. Караван-сарай расположен примерно в 60 метрах от южных ворот древнего города, его общие размеры составляют около 100×70 кв.метров. Здание отличается архитектурным величием.
Во время раскопок в одном из помещений караван-сарая были обнаружены фрагменты фресок, отвалившиеся от стен помещений. Их размеры составляют 25×30, 15×20 и 30×35 кв.сантиметров, что подтверждает наличие росписей в помещениях караван-сарая. Находки свидетельствуют о том, что искусство настенной живописи, временно исчезнувшее после арабского нашествия, возродилось в Ташкентской области в X–XI веках.
Согласно археологическим данным, аналогичные росписи были обнаружены также на памятниках Самарканда и Ахсикента. Эти росписи, изучение которых проводится при участии реставраторов Самаркандского института археологии Агентства по культурному наследию, свидетельствуют о существовании школы настенной живописи и в Ташкенте. В ходе археологических исследований, проведенных на памятнике в 2023 году, были зафиксированы росписи V–VII веков.
Эта находка в городе Канка имеет большое значение не только для понимания культурной жизни и развития настенного живописного искусства региона, но и для изучения средневековой истории Ташкентской области с учетом новых находок древней живописи.