Payvandlash elektrodlarining yangi, import o'rnini bosuvchi qoplamalari
O'zR FA Materialshunoslik instituti (rahbar R.Saidov) tomonidan Geologiya va geofizika instituti, Toshkent davlat texnika universiteti va V.L.Galperin nomidagi Toshkent quvur zavodi mutaxassislari ishtirokida "FA-Atex-2018-32" amaliy loyihasi doirasida mahalliy ruda-mineral xom-ashyosi asosida yangi qoplama tarkiblari ishlab chiqildi. Ular konstruksion po'latlarni payvandlash uchun mo'ljallangan payvandlash elektrodlarini qoplash uchun shixta sifatida ishlatiladi.
Ushbu yangi ishlab chiqilgan qoplamalarning tarkibi Rossiya va Xitoydan (UONI-13/55 va J422) uglerodli va past qotishma po'latlarni payvandlash uchun import qilinadigan asosiy va kislotali turdagi payvandlash elektrodlarini ishlab chiqarishda qo'llash imkonini beradi. Ushbu qoplamalar Toshkent quvur zavodida payvandlash elektrodlarini ishlab chiqarishda qo'llaniladi.

В рамках прикладного проекта ГНТП «ФА-Атех-2018-32» Институтом материаловедения Академии наук РУз (руководитель, с.н.с. Р. Саидов) с участием специалистов Института геологии и геофизики, Ташкентского государственного технического университета и Ташкентского трубного завода им. В.Л.Гальперина разработаны новые составы покрытий на базе местного рудно-минерального сырья для использования в качестве шихты для нанесения покрытий сварочных электродов, предназначенных для дуговой сварки конструкционных сталей.
Разработанные составы покрытий позволяют использовать их при изготовлении сварочных электродов основного и кислого видов. В настоящее время они импортируются из России и КНР (марки УОНИ-13/55 и J422) для сварки углеродистых и низколегированных сталей. Разработанные институтом покрытия будут использоваться при изготовлении сварочных электродов на Ташкентском трубном заводе.