Oʻzbekistonda atom energetikasi rivoji: oʻzbekistonlik mutaxassislar uchun seminar tashkil qilindi
Maʼlumki, Oʻzbekiston aholisini barqaror narxlardagi ishonchli elektr energiyasi bilan taʼminlash, iqtisodiyotni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega boʻlgan birinchi atom stansiyasini qurish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi va 2018-yil 7-sentabrda Moskva shahrida atom elektr stansiyalarini qurish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi oʻrtasida hukumatlararo bitim imzolandi.
Shu munosabat bilan, 2018-yil 10-oktabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida mamlakatimizda birinchi atom elektr stansiyasining qurilishi munosabati bilan Rossiya tajribasi va ilgʻor texnologiyalarga bagʻishlangan seminarboʻlib oʻtdi. Unda FA vitse-prezidenti S.Mirzayev va Yadro fizikasi instituti yetakchi olimlari, “Oʻzatom” agentligi bosh direktori J. Mirzamahmudov, tegishli vazirlik vakillari, oʻzbekistonlik mutaxassislar,“Rosatom” rahbariyati hamda Atom energiyasi boʻyicha xalqaro agentlik (AEXA) ekspertlari ishtirok etishdi.
Jahon tajribasi shuni koʻrsatadiki, samaradorlik va xavfsizlikda zamonaviy yondashuvlarni hisobga olgan holda atom elektr stansiyalari aholining turmush darajasi, iqtisodiyotning barqaror rivojlanishi, mamlakatning ilmiy-texnik va kadrlar salohiyatining oʻsishiga sezilarli hissa qoʻshib kelmoqda.
Taʼkidlash lozimki,yadro stansiyalarini qurish uchun Oʻzbekiston VVER-1200 reaktorining avlodi «3+» zamonaviy Rossiya tajribalari asosidagi yadroviy texnologiyalarini tanladi, ular muvaffaqiyatli ravishda Rossiyada ham, xorijda ham qurilib, xalqaro xavfsizlik standartlari va AEXA talablariga toʻliq javob bera oladi.

ак известно, с целью обеспечения населения и экономики Узбекистана надежным источником электроэнергии по стабильным ценам, что имеет важнейшее значение при современном росте экономики и благосостояния населения, принято решение о строительстве в республике первой атомной электростанции (АЭС) и 7 сентября 2018 года в г.Москве подписано межправительственное соглашение между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией о сотрудничестве в строительстве АЭС.
В связи с этим 10 октября 2018 года в Академия наук Республики Узбекистан была проведена семинар по опыту России и передовым технологиям в связи со строительством первой атомной электростанции в нашей стране. В нем приняли участие вице-президент АН РУз С.Мирзаев и ведущие ученые Института ядерной физики, генеральный директор «Узатом» Дж. Мирзамахмудов, представители министерств, узбекские специалисты, руководство «Росатома» и экспертқ МАГАТЭ.
Как показывает мировой опыт, работа АЭС с учетом современных подходов к эффективности и безопасности, в значительной мере способствует росту уровня жизни населения, стабильному развитию экономики, а также научно-технического и кадрового потенциала страны.
Было отмечено, что для сооружения АЭС Узбекистан выбрал современные российские ядерные технологии с реактором ВВЭР-1200 поколения «3+», которые успешно используются и строятся как в России, так и за ее пределами и соответствуют всем современным международным стандартам безопасности и требованиям МАГАТЭ.