O‘zbekiston Zoologiya institutiga Klarc R. Bavin mukofoti topshirildi
Odatda Afrika qo‘riqxonalari yoki Janubi-Sharqiy Osiyoning tropik o‘rmonlari bilan bog‘lanadigan yovvoyi hayotni muhofaza qilish bo‘yicha eng nufuzli e’tiroflardan biri — Klarc R. Bavin nomidagi Yovvoyi tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha mukofot kutilmaganda Markaziy Osiyoga yo‘l oldi.
1994–2024 yillar davomida dunyoning 30 dan ortiq mamlakati vakillari mukofot bilan taqdirlangan; har bir CoP yig‘ilishida o‘rtacha 8–15 nafar shaxs yoki tashkilot mukofotni oladi. Shu kungacha 200 dan ortiq laureatlar ushbu e’tirof sohibiga aylangan
Ushbu mukofot Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan CITES CoP20 — Konvensiya ishtirokchi davlatlarining 20-sessiyasi doirasida dunyoning 180 dan ortiq davlat delegatlari qarshisida ilk bor O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Zoologiya institutiga topshirildi va bu global tabiat himoyasi maydonida katta rezonans uyg‘otdi. Bu mamlakat va mintaqa uchun global ekologik mukofot bo‘libgina qolmasdan o‘zbek olimlarining ishlari xalqaro hamjamiyatda keng e’tirof etilayotganligi nishonasidir.
Jahon ekologik ekspertlari buni “mintaqada yovvoyi tabiatni muhofaza qilish paradigmasi o‘zgarayotganining yaqqol isboti” sifatida talqin qilmoqda.
O‘zR FA Zoologiya instituti so‘nggi yillarda:
•  yovvoyi hayvonlar bilan bog‘liq noqonuniy savdo zanjirlarini fosh etish;
•  brakonerlikka qarshi ilmiy-amaliy metodlarni takomillashtirish;
•  CITES talablari asosida tahliliy monitoring tizimini yaratish bo‘yicha aniq, samarali va xalqaro standartlarga mos ishlari bilan ajralib turdi.
Ma’lumot o‘rnida: Mukofot 1994-yilda Hayvonlarni asrash instituti (Animal Welfare Institute) va Turlarni saqlash bo‘yicha xalqaro tarmoq (Species Survival Network, SSN) tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, AQSh Fish and Wildlife Service xodimi, yovvoyi hayotni muhofaza qilishning ilg‘or metodlari muallifi Klarc R. Bavin sharafiga nomlangan. U o‘z vaqtida brakonerlik va noqonuniy savdoga qarshi kurashda qo‘llagan “sting” — yashirin tekshiruv va operativ kuzatuv amaliyotlari bilan tanilgan.

Институт зоологии Узбекистана удостоен премии Кларка Р. Бавина
Премия Кларка Р. Бaвина за охрану дикой природы, одна из самых престижных наград в области охраны дикой природы, обычно присуждаемая за сохранение африканских заповедников или тропических лесов Юго-Восточной Азии, неожиданно появилась в Центральной Азии.
За период с 1994 по 2024 год премия была присуждена представителям более 30 стран мира; в среднем на каждом заседании Конференции Сторон её получают 8–15 человек или организаций. К настоящему времени более 200 лауреатов стали обладателями этого признания.
Премия была впервые вручена Институту зоологии Академии наук Узбекистана перед делегатами из более чем 180 стран мира в рамках проходящей в Самарканде 20-й сессии Конференции Сторон Конвенции CITES CoP20, что вызвало большой резонанс в мировой природоохранной сфере. Это не только всемирная экологическая награда для страны и региона, знак того, что работа узбекских учёных получает широкое признание в международном сообществе.
Мировые эксперты-экологи интерпретируют это как «наглядное свидетельство изменения парадигмы в охране дикой природы в регионе».
В последние годы Институт зоологии Академии наук Республики Узбекистан отличился своей чёткой, эффективной и соответствующей международным стандартам работой в следующих областях:
•  выявление цепочек незаконной торговли дикими животными;
•  совершенствование научных и практических методов борьбы с браконьерством;
•  создание системы аналитического мониторинга, основанной на требованиях CITES.
Для справки: Премия была учреждена в 1994 году Институтом защиты животных и Сетью выживания видов (SSN) и названа в честь Кларка Р. Бaвина, сотрудника Службы охраны рыбных ресурсов и диких животных США и автора передовых методов охраны дикой природы. Он известен своими «оперативными» операциями – тайными расследованиями и оперативным наблюдением – в борьбе с браконьерством и незаконной торговлей.