Oʼzbekiston yoshlari forumida fizikadan qiziqarli maʼruza
Maʼlumki, joriy yil 29-30-iyun kunlari Toshkent Botanika bogʼida ilk bor Oʼzbekiston yoshlari va talabalari forumi oʼtkazildi.
Mazkur forum doirasida tashkil etilgan Ilmiy munozaralar hududida “Olim bilan suhbat” dasturi boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Fizika-texnika instituti direktori, professor Xusniddin Olimov “Yuqori energiyalar fizikasi: yadrolardan olamgacha” mavzusida bilimga qiziqqon yoshlar – respublikamizning turli viloyatlaridan kelgan iqtidorli yuqori sinf oʼquvchilari va talabalarga maʼruza qildi.
Maʼruzada hozirgi material Olamning juda kichik hajmdagi oʼta zich energiyadan paydo boʼlishiga olib kelgan “Katta Portlash” jarayoni haqida, energiyaning materiyaga oʼtishi, proton, neytron, elektron, yadro, atom va molekulalarning vujudga kelishi hamda Olamda hayot boshlanishi haqida qiziqarli va tushunarli tilda bayon etildi. Shuningdek, Yerimizga tushuvchi Quyosh energiyasi undagi qanday jarayonlarda hosil boʼlishi, nimaga Quyosh tabiiy termoyadroviy reaktor deb ataladi, nimaga Quyosh energiyasiz Yerda hayot boʼlmasligi kabi savollarga javob berildi. Shveytsariyadagi eng yirik Katta adron kollayderida deyarli yorugʼlik tezligidagi yuqori energiyali ogʼir ionlar toʼqnashganda “Katta portlashdan” bir necha mikrosekund oʼtgach vujudga kelgan juda issiq va zich kvark-glyuon plazma holatidagi materiya hosil boʼlishi, paydo boʼlgan kvark-glyuon plazmaning temperaturasi Quyosh markazidagi temperaturadan deyarli yuz ming barobar yuqori boʼlishi va boshqa qiziqarli faktlar haqida aytib oʼtildi. Shuningdek, atom elektrostantsiyalarida, issiqlik va gidroelektrostantsiyalarga qaraganda, elektr energiyasini olish samaraliroq boʼlishi, jumladan atom elektrostantsiyasida bir gramm uran yoqilgʼisidan olingan elektr energiyasi 60 ming aholiga ega kichik bir shaharchani bir soat mobaynida yoritilishiga yetarli boʼlishi haqida tushuntirildi.
Mazkur tadbir Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-martdagi “Fizika sohasidagi taʼlim sifatini oshirish va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-5032-sonli qarorida iqtidorli yoshlarni fizika yoʼnalishidagi ilmiy tadqiqotlarga jalb qilishga oid belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida amalga oshirildi.

Первый форум молодежи и студентов Узбекистана прошел 29-30 июня 2021 г. в Ташкентском ботаническом саду Академии наук Узбекистана. Данное мероприятие было организовано в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-5032 от 19 марта 2021 г. о мерах по повышению качества образования и развития научных исследований в области физики, в котором, в том числе, предусмотрено проведение мероприятий по привлечению талантливой молодёжи нашей страны к научным исследованиям в области физики.
В рамках форума по программе секции «Беседа с Учёным» директор Физико-технического института Академии наук Узбекистана, доктор физико-математических наук, профессор Х. Олимов выступил перед одаренными учащимися старших классов школ и студентами регионов страны с лекцией на тему «Физика высоких энергий: от ядер до Вселенной».
В своей лекции Х. Олимов в доступной для аудитории форме рассказал о «Большом взрыве», который привел к формированию нашей Вселенной из очень плотной энергии, сконцентрированной в очень маленьком объёме, а также привёл примеры из жизни о трансформации энергии в материю и, наоборот, - материи в энергию. Также на лекции было рассказано об образовании элементарных частиц - протонов, нейтронов, электронов, ядер, а также атомов и молекул, формировании планет, звёзд и галактик в течение длительного времени после произошедшего «Большого взрыва». Были также даны ответы на вопросы участников: - о процессах образования в недрах Солнца энергии, падающей на нашу планету; - почему Солнце называют естественным термоядерным реактором; - и о невозможности жизни на Земле без солнечной энергии. В лекции также было рассказано о крупнейшем в мире Большом адронном коллайдере, созданном интернациональным коллективом ученых и инженеров в Швейцарии. В этом Коллайдере при столкновениях тяжелых ионов, ускоренных практически до скорости света, образуется очень горячая и плотная кварк-глюонная плазма - то есть материя подобная той, которая образовалась через несколько микросекунд после «Большого взрыва». Интерес молодёжи вызвала информация и о том, что температура образованной короткоживущей кварк-глюонной плазмы превышает более чем в сто тысяч раз температуру в центре Солнца.
Учёный также объяснил, что атомные электростанции более эффективны в производстве электроэнергии по сравнению с тепловыми и гидро- электростанциями. В частности, был приведён пример того, что одного грамма уранового топлива на атомной электростанции будет достаточно для производства электрической энергии для освещения в течение целого часа небольшого городка с населением 60 тысяч человек.