O‘zbekiston-Xitoy: tarix yo‘nalishida ilmiy hamkorlik mustahkanmoqda
Akademik Azamat Ziyo Sian shahrida bo‘lib o‘tgan “Tarixiy nuqtai nazardan yanada yuqori darajada mushtarak taqdirli Xitoy – O‘zbekiston hamjamiyatini qurish” ellararo ilmiy yig‘inida qatnashdi.
So‘ngra Pekinga tashrif buyurib, Xitoy Birinchi tarixiy arxivi va Xitoy milliy kutubxonasi rahbarlari bilan uchrashdi.
Xitoy Birinchi tarixiy arxivi (1925-yilda tashkil etilgan) rahbari Van Xunyunning ta’kidlashicha, arxivda Min (1368–1644) va Tsin (1644–1911) sulolalariga oid 10 milliondan ortiq hujjatlar saqlanadi. Suhbat davomida Turkiston xonliklari va Xitoy o‘rtasidagi elchilik va savdo munosabatlariga oid qimmatli hujjatlar borligi ham aniqlandi. Ularning 80 foizdan ortig‘i allaqachon raqamlashtirilgan.
Xitoy milliy kutubxonasi direktori o‘rinbosari Chjan Tzyun bilan uchrashuvda 45 million jilddan iborat fond haqida so‘z bordi. Kutubxonada 3 milliondan ortiq qadimgi asarlar mavjud bo‘lib, ular orasida arab va fors tillaridagi nodir qo‘lyozmalar ham bor. Ushbu manbalar hali maxsus o‘rganilmagan.
Har ikki uchrashuv do‘stona, samimiy va ishchanlik ruhida o‘tdi. Tomonlar tarixiy hujjatlar ustida hamkorlik qilish hamda ikki tomonlama aloqalarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishib oldilar.

Узбекистан-Китай: научное сотрудничество в области истории укрепляется
Директор Института истории Академии наук Республики Узбекистан, академик Азамат Зиё находился в научной командировке в Китае и принял участие в международной научной конференции «Построение китайско-узбекского сообщества единой судьбы на более высоком уровне с исторической точки зрения», состоявшейся в Сиане.
Затем он посетил г.Пекин и встретился с руководителями Первого исторического архива Китая и Национальной библиотеки Китая.
Ван Хуньюнь, глава Первого исторического архива Китая (основанного в 1925 г.), сообщил, что в архиве хранится более 10 миллионов документов времен династий Мин (1368–1644) и Цин (1644–1911). В ходе беседы также выяснилось, что в Архиве имеются ценные документы, касающиеся посольских и торговых отношений между Туркестанскими ханствами и Китаем. Более 80 процентов из них уже оцифрованы.
В ходе встречи с заместителем директора Национальной библиотеки Китая Чжан Цзюнем обсуждался книжный фонд Библиотеки, содержащий 45 миллионов томов. Библиотека содержит также более 3 миллионов древних рукописных произведений, в том числе редкие рукописи на арабском и персидском языках. В то же время, эти источники пока специально не изучались.
Обе встречи прошли в дружественной, искренней и деловой атмосфере. Стороны договорились о сотрудничестве в области исторических документов и установлении двусторонних отношений.