O‘zbekiston–Xitoy ilmiy hamkorligiga munosib e’tirof: Xaji Akbar Aysaga “Do‘stlik” ordeni topshirildi
Davlatimiz Rahbarining “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz to‘rt yilligi munosabati bilan fan, taʼlim, sog‘liqni saqlash, sport, adabiyot, madaniyat va sanʼat sohalari hamda ommaviy axborot vositalari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida”gi Farmoni (https://president.uz/oz/lists/view/8413)ga  muvofiq Shinjon tibbiyot universiteti rektori, Xitoy Fanlar akademiyasi Shinjon fizik-kimyoviy texnika institutining akademik direktor o‘rinbosari Xaji Akbar Aysa “Do‘stlik” ordeni bilan mukofotlangan edi.
Bugun, 22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida Xaji Akbar Aysaga mazkur yuksak mukofotni topshirishga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Fanlar akademiyasi akademiklari, ilmiy tashkilotlar rahbarlari hamda olimning shogirdlari ishtirok etdi.
Davlatimiz Rahbari nomidan “Do‘stlik” ordenini Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Shavkat Ayupov tantanali ravishda topshirdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar Xaji Akbar Aysaning ilm-fan rivojiga, xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlashga, shuningdek O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalarini kengaytirishga qo‘shgan ulkan hissasini alohida ta’kidladilar.
Tadbir yakunida Xaji Akbar Aysa mazkur yuksak mukofot bilan taqdirlangani uchun Davlatimiz Rahbari Shavkat Mirziyoyevga samimiy minnatdorchilik bildirdi hamda kelgusida ham O‘zbekiston bilan ilm-fan, ta’lim va ilmiy innovatsiyalar sohalaridagi hamkorlikni yanada rivojlantirish yo‘lida bor kuch-g‘ayratini safarbar etishini ta’kidladi.

В соответствии с Указом Главы нашего государства «О награждении в связи с тридцать четвертой годовщиной независимости Республики Узбекистан группы работников сфер науки, образования, здравоохранения, спорта, литературы, культуры, искусства и средств массовой информации» (https://president.uz/oz/lists/view/8413 ), ректора Синьцзянского медицинского университета, заместителя академического директора Синьцзянского института физико-химической техники Академии наук Китая Хаджи Акбар Аиса был награжден орденом “Дўстлик”.
Сегодня, 22 декабря, в Академии наук Республики Узбекистан состоялась торжественная церемония вручения этой высокой награды Хаджи Акбару Аисе. В ней приняли участие академики Академии наук, руководители научных организаций и ученые.
От имени Главы нашего государства президент Академии наук, академик Шавкат Аюпов, торжественно вручил ему орден «Дўстлик».
Выступавшие на мероприятии подчеркнули огромный вклад Хаджи Акбара Аисы в развитие науки, укрепление международного научного сотрудничества, а также расширение дружественных и взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и Китаем.
В завершение мероприятия Хаджи Акбар Аиса выразил искреннюю благодарность Главе нашего государства Шавкату Мирзиёеву за награждение этой высокой наградой и подчеркнул, что продолжит мобилизовывать все свои усилия для дальнейшего развития сотрудничества с Узбекистаном в области науки, образования и научных инноваций.