O‘zbekiston va Xitoy seysmologlari qo‘shma tadqiqotlari yo‘lida muhim qadam
Uchrashuv davomida qo‘shma loyiha istiqbollari hamda institutlar o‘rtasida aloqalarni yanada kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Muhokamalar davomida Tyan-Shan hududining faol yer yoriqlarini tadqiq qilish va kuchlangan-deformatsion xolati baholash orqali seysmik xavfini baholash borasida ilmiy tadqiqotlarni olib borishga kelishib olindi.
Shuningdek, Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan e’lon qilingan Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan xalqaro-qoʻshma ilmiy loyihalar tanloviga topshirilgan loyiha borasida amalga oshiriladigan ishlar muhokama qilindi hamda Rossiya, Xitoy va O‘zbekiston tomonidan birgalikda ushbu mavzuda ilmiy tadqiqot olib borishga kelishib olindi. Shundan so‘ng, mehmonlarga Seysmologiya instituti ilmiy xodimlari tomonidan seysmotektonika, seysmik xavfni baholash, zilzila prognozi va sun’iy intelekt borasida olingan muhim ilmiy natijalar to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Uchrashuv natijalari ikki mamlakat o‘rtasidagi ilmiy aloqalarni yanada mustahkamlash maqsadida qo‘shma memorandum imzolandi.
Unga ko‘ra hamkorlikda ilmiy tadqiqotlar olib borish, seminar va konferensiyalar tashkil etish hamda kadrlar almashinuvi borasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash nazarda tutilgan.
Mazkur uchrashuv natijasida imzolangan qo‘shma memorandum ikki mamlakat o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, zamonaviy ilmiy yondashuvlarni rivojlantirish va global seysmik xavfsizlikni ta'minlashda muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

Важный шаг на пути к совместным исследованиям сейсмологов Узбекистана и Китая
В Институте сейсмологии им. Г.О. Мавлонова Академии наук Республики Узбекистан была организована встреча с участием представителей Института геологии Китайского сейсмологического управления.
В ходе встречи обсуждались перспективы совместного проекта и дальнейшего расширения связей между институтами. В ходе переговоров была достигнута договоренность о проведении научных исследований по изучению активных разломов земной коры в регионе Тянь-Шаня и оценке напряженно-деформированного состояния для оценки сейсмического риска.
Также обсуждались работы по проекту, представленному на конкурс международных совместных научных проектов с государствами-членами Шанхайской организации сотрудничества, объявленный Агентством инновационного развития, и была достигнута договоренность о проведении совместных научных исследований по данной теме Россией, Китаем и Узбекистаном. После этого гости были проинформированы о важных научных результатах, полученных научными сотрудниками Института сейсмологии в области сейсмотектоники, оценки сейсмической опасности, прогнозирования землетрясений и искусственного интеллекта.
По итогам встречи был подписан совместный меморандум, направленный на дальнейшее укрепление научных связей между двумя странами.