O‘zbekiston va Tojikiston ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tomonidan O‘zbekiston va Tojikiston olimlari ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi. Ushbu nufuzli tadbir ikki mamlakat o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, dolzarb ilmiy muammolar yuzasidan fikr almashish hamda qo‘shma innovatsion loyihalarni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Konferensiyada akademiklar, yetakchi olimlar, yosh tadqiqotchilar ishtirok etdi. Konferensiyada uchta asosiy yo‘nalish bo‘yicha joriy ilmiy tadqiqotlar va loyihalar natijalari taqdim etildi:
Konferensiyaning asosiy yo‘nalishlari:
Fizika, matematika va texnika fanlari. Ushbu yo‘nalishda yuqori texnologiyalar va fundamental ilmiy tadqiqotlarga alohida e’tibor qaratildi:
• Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish, ularni iqtisodiyot va sanoatda qo‘llash istiqbollari
• Yadro texnologiyalari
• Seysmologiya, zilzilalarni prognozlash hamda muhandislik tadqiqotlari asosida infratuzilmani mustahkamlash
Tabiiy fanlar. Mazkur yo‘nalishda inson salomatligi va atrof-muhit bilan bog‘liq muhim masalalar ko‘rib chiqildi:
• Biotexnologiya va zamonaviy tibbiyot yutuqlari
• Immunogenetika sohasidagi ilmiy tadqiqotlar va ularning amaliy ahamiyati
• Qishloq xo‘jaligida samaradorlikni oshirish, ekologik muvozanatni saqlash hamda barqaror rivojlanish masalalari
Ijtimoiy va gumanitar fanlar. Ushbu yo‘nalishda mintaqaning boy tarixiy va madaniy merosi ilmiy nuqtai nazardan tahlil etildi:
• Markaziy Osiyo tarixi, etnografiyasi va antropologiyasi bo‘yicha yangi ilmiy qarashlar
• Tilshunoslik va adabiyotshunoslikdagi zamonaviy yondashuvlar
• Madaniy meros, qo‘lyozmalarni saqlash, tadqiq etish va ommalashtirish masalalari
Konferensiya doirasida yalpi majlislar, sho‘ba yig‘ilishlari, ilmiy ma’ruzalar taqdimoti va ochiq munozaralar tashkil etildi. Shuningdek, ishtirokchilar o‘rtasida tajriba almashish, yangi ilmiy aloqalarni yo‘lga qo‘yish hamda qo‘shma tadqiqot loyihalarini shakllantirish imkoniyati yaratildi.

Состоялась научно-практическая конференция Узбекистана и Таджикистана
Академия наук Республики Узбекистан провела научно-практическую конференцию ученых Узбекистана и Таджикистана. Это престижное мероприятие способствует укреплению научного сотрудничества между двумя странами, обмену мнениями по актуальным научным проблемам и разработке совместных инновационных проектов.
В конференции приняли участие академики, ведущие ученые и молодые исследователи. На конференции были представлены результаты текущих научных исследований и проектов в трех основных направлениях:
Основные направления конференции:
Физика, математика и технические науки. Особое внимание было уделено высоким технологиям и фундаментальным научным исследованиям в этой области:
• Развитие искусственного интеллекта и цифровых технологий, перспективы их применения в экономике и промышленности
• Ядерные технологии
• Сейсмология, прогнозирование землетрясений и укрепление инфраструктуры на основе инженерных исследований
Естественные науки. В этой области рассматривались важные вопросы, связанные со здоровьем человека и окружающей средой:
• Достижения биотехнологии и современной медицины
• Научные исследования в области иммуногенетики и их практическое значение
• Вопросы повышения эффективности сельского хозяйства, поддержания экологического баланса и устойчивого развития
Социальные и гуманитарные науки. В рамках этой конференции богатое историческое и культурное наследие региона было проанализировано с научной точки зрения:
• Новые научные взгляды на историю, этнографию и антропологию Центральной Азии
• Современные подходы в лингвистике и литературоведении
• Вопросы сохранения, исследования и популяризации культурного наследия, рукописей
Конференция включала пленарные заседания, заседания секций, презентации научных докладов и открытые дискуссии. Она также предоставила участникам возможность обменяться опытом, установить новые научные контакты и сформировать совместные исследовательские проекты.
Эта конференция имеет большое значение для развития научной дипломатии между двумя странами, углубления научной интеграции и продвижения инновационных решений, способствующих устойчивому региональному развитию.