2018-yil 13-15-noyabr kunlari Qirg'iziston Respublikasi Milliy Fanlar akademiyasi taklifiga binoan O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti B.S.Yuldashev va O`zR FA O`simlik moddalari kimyosi instituti direktori Sh.Sh. Sagdullaev Bishkek shahrida Qirg'iziston Respublikasi Milliy fanlar akademiyasining 75 yilligiga bag'ishlangan “Akademik fan: tajriba, muammolar va istiqbollar” nomli xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdilar.
Qirg'iziston Respublikasi Milliy fanlar akademiyasi prezidenti M.S.Jumatayev bilan ikkita fanlar akademiyalari o'rtasida imzolangan kelishuvni amalga oshirish bo'yicha suhbat bo'lib o'tdi. Suvdan foydalanish, o'simlik va hayvonot dunyosi, energiya, shu jumladan muqobil energiya manbalari bilan bog'liq dolzarb masalalar muhokama qilindi. B.S.Yuldashev suv resurslaridan oqilona foydalanish, gidroenergetika bilan bog'liq muammolarni, muqobil energiya manbalari, O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi olimlarining ushbu yo'nalishdagi ilmiy yutuqlarini qo'llash masalalariga to'xtaldi.
Fizika-texnika instituti va Matematika, suv muammolari va gidroenergetika institutlarining bir qator ilmiy muassasalari olimlari bilan ham uchrashuvlar o'tkazildi. Qirg'iziston va O'zbekiston daryolarining suv resurslari radiatsion muhitning mavjudligi, makro va mikro elementlarni saqlash, suv resurslariga yaqin flora uchun doimiy monitoring qilish istiqbollari qayd etildi.
Akademik, fizika-texnika va matematika, matematika va tog 'va geologiya fanlari kafedrasi mudiri A.А.Кutanov Markaziy Osiyo tadqiqotlari va taraqqiyot tarmog'i CARENning rivojlanishi haqida so'zlab berdi.
O`zR FA prezidenti B.S.Yuldashev CAREN tarmog'ining istiqbollari va O'zbekiston Fanlar akademiyasining ushbu tarmoqqa ulanish imkoniyatlari haqida so'z yuritdi.
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O'simlik moddalari kimyosi instituti va Qirg'iziston Respublikasi Milliy fanlar akademiyasi Kimyo va fitotexnologiya instituti o'rtasida ilmiy-amaliy hamkorlik to'g'risida bitim imzolandi.
Ilmiy-amaliy konferensiyadan so'ng Qozog'iston, Belarus, Armaniston, Ozarbayjon, Moldova, Rossiya Fanlar akademiyasi, Belarusiya, Mongoliya va Xitoy Sibir bo'limi rahbarlari va vakillari bilan muzokaralar bo'lib o'tdi.

Сотрудничество академий наук Узбекистана и Кыргызстана
13-15 ноября 2018 г. в Бишкеке по приглашению Национальной Академии наук Республики Кыргызстан Президент АН РУз Б.С.Юлдашев и директор ИХРВ Ш.Ш.Сагдуллаев присутствовали на международной научно-практической конференции “Академическая наука: опыт прошлого, проблемы и перспективы”, посвященной 75-летию основания Национальной Академии наук Республики Кыргызстан.
С президентом НАН КР М.С.Джуматаевым прошла беседа о выполнении подписанного соглашения между двумя академиями наук. Были обсуждены актуальные вопросы, связанные с проблемами водопользования, флоры и фауны, энергии, в том числе альтернативных источников энергии. Б.С.Юлдашев коснулся проблем рационального использования водных ресурсов, совместных проблем, связанных с гидроэнергетикой, альтернативных источников энергии, применения научных достижениях ученых АН РУз в этих областях.
Были проведены встречи с учеными ряда академических институтов Физико-технического института и института математики, водных проблем и гидроэнергетики. Была отмечена перспективность постоянного мониторинга водных ресурсов рек Кыргызстана и Узбекистана на наличие радиационного фона, на содержание макро- и микро элементов, а также флоры прилегающей к водным ресурсам территории.
Академик, председатель Отделения физико-технических и материаловедение, математических и горно-геологических наук профессор А.А.Кутанов информировал о развитии Центрально-Азиатской исследовательской и образовательной сети CAREN.
Президент АН РУз Б.С.Юлдашев отметил перспективность сети CAREN и возможность подключения АН РУз к сети CAREN.
Было подписано соглашение о научно-практическом сотрудничестве между Институтом химии растительных веществ Академии наук Республики Узбекистан и Институтом химии и фитотехнологий Национальной Академии наук Кыргызской Республики.
После научной практической конференции были проведены переговоры с руководителями и представителями Академии наук Казахстана, Беларуси, Армении, Азербайджана, Молдовы, СО Отступ РАН РВ, Монголии и КНР.