“O‘zbekiston va janubi-sharqiy Osiyo mamlakatlari madaniy-gumanitar munosabatlarining asosiy yo‘nalishlari” (1991-2022-yy.) nomli monografiya nashr etildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi O‘zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi-metodik markazi olimlari tomonidan “O‘zbekiston va janubi-sharqiy Osiyo mamlakatlari madaniy-gumanitar munosabatlarining asosiy yo‘nalishlari” (1991-2022-yy.) nomli monografiya nashr etildi.
Monografiyada O‘zbekiston va Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlarining o‘zaro munosabatlari tarixi, O‘zbekistonning mintaqa davlatlari bilan ikki va ko‘p tomonlama madaniy-gumanitar sohalarda olib borgan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari yoritilgan va O‘zbekiston tashqi siyosatida АSEАN tashkilotiga aʼzo davlatlarining tutgan o‘rni va hamkorlik istiqbollari fanlararo yondashuv asosida ochib berilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari bilan madaniyat, sanʼat, ilm-fan va taʼlim, sport va turizm sohalaridagi hamkorlikning shakllanish tarixi, aloqalarning rivojlanish imkoniyatlari va muammolari arxiv hujjatlari va xorijiy va mahalliy manbalar asosida tahlil qilingan.

Ученые Координационно-методического центра по проблемам новейшей истории Узбекистана при Академии наук Республики Узбекистан опубликовали монографию под названием “O‘zbekiston va janubi-sharqiy Osiyo mamlakatlari madaniy-gumanitar munosabatlarining asosiy yo‘nalishlari” (1991-2022-yy.)
В монографии раскрывается история взаимоотношений между Узбекистаном и государствами Юго-Восточной Азии, а также основные направления двустороннего и многостороннего культурно-гуманитарного сотрудничества Узбекистана с странами региона. Наряду с этим, на основе междисциплинарного подхода проанализирована роль государств — членов АСЕАН в реализации внешнеполитического курса Узбекистана и перспективы дальнейшего сотрудничества.
Кроме того, в монографии на основе архивных документов, а также отечественных и зарубежных источников исследуются история формирования, возможности развития и существующие проблемы сотрудничества Республики Узбекистан с государствами Юго-Восточной Азии в сферах культуры, искусства, науки и образования, спорта и туризма.