O’zbekiston-Turkiya: ilmiy hamkorlik kengaymoqda
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti B.S.Yuldashev hamda vitse-prezident S.Z.Mirzayevlar Turkiya davlatida ilmiy safari davomida Istanbulda Turkiya Fanlar akademiyasi va Osiyo fanlar akademiyalari va jamiyatlari assotsiatsiyasi (AASSA) tomonidan uyushtirilgan simpoziumda o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdilar.  Mazkur simpoziumda Osiyo mamlakatlari Fanlar akademiyalari vakillari ishtirok etdi.
Shuningdek, tashrif davomida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi delegatsiyasi Istanbul shahrida Turkiya ilmiy-texnikaviy tadqiqotlar kengashi (TÜBİTAK) prezidenti, professor Hasan Mandal bilan muzokaralar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi delegatsiyasi Istambul Zaim universiteti prezidenti va rektori, professorlar M.Bulut va A.Azhar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi, shuningdek, Namik Kamol universiteti professorlari F.Guktepe va U.Guktepe bilan qo‘shma ilmiy loyihalarni muhokama qildilar.

Узбекистан-Турция: расширяется научное сотрудничество
Президент Академии наук Республики Узбекистан Б.С. Юлдашев и вице-президент С.З. Мирзаев выступили на симпозиуме, организованном Турецкой академией наук и Ассоциацией азиатских академий и обществ (ААССА) в Стамбуле в рамках своего научного визита в Турцию. В симпозиуме приняли участие представители академий наук ряда азиатских стран.
Делегация Академии наук РУз  провела переговоры в г.Стамбуле с президентом Совета Турции по научно-техническим исследованиям (TÜBİTAK) профессором Хасаном Мандалом.
Делегация Академии наук РУз провела встречи с президентом и ректором университета Istambul Zaim University профессорами М.Булут и А.Ажар, а также встречи с профессорами Ф.Гуктепе и У.Гуктепе из университета Намик Кемал, на которых были обсуждены совместные научные проекты.